sinusna glavobolja

Sinusna glavobolja

Polovina od ukupnog broja odraslih osoba na našoj planeti suočava se sa makar jednom glavoboljom godišnje.

Postoji nekoliko tipova bolova u predelu glave i vrata koji se razlikuju po lokalizaciji i uzroku, a jedna od najčešćih je sinusna glavobolja, mahom nastala kao produkt upale sinusa.

Srećom, sinusnu glavobolju retko prate komplikacije i moguće je tretirati prirodnim lekovima koji su svima dostupni i pravilnom upotrebom ne izazivaju nuspojave.

ŠTA SU SINUSI?

Sinusi predstavljaju šupljine unutar kostiju lica koje pomažu udahnutom vazduhu da ostane vlažan i vrše filtraciju tog vazduha uz pomoć lučenja mukusa.

Pored toga jačaju lobanju i čuvaju je od teških traumatskih povreda.

Stručnjaci smatraju da sinusi održavaju toplotu u predelu glave i utiču na jačinu glasa.

Postoji četiri vrste sinusa čiji nazivi potiču od njihovog položaja u sklopu lobanje:

  • frontalni (u zoni čela, iznad očiju),
  • maksilarni (u predelu obraza, unutar kosti poznate kao maksila),
  • etmoidni (u kosti koja razdvaja oči i nos) i
  • sfenoidni (u klinastoj ili sfenoidnoj kosti u samom centru lobanje, iza očiju).

Svaki od tih sinusa obložen je mukoznom membranom koja stvara transparentnu tečnost, odnosno mukus, i povezan je sa nosnim šupljinama putem malih kanala.

Sinusi se mogu sa lakoćom začepiti zbog zadržavanja mikroorganizama i čestica iz vazduha.

Tad mukus postaje gust i zadržava se, dolazi do upale i bolova u glavi.

ŠTA JE SINUSNA GLAVOBOLJA I KAKO SE PREPOZNAJE?

Sinusna glavobolja, kao što sam naziv govori, predstavlja neugodan osećaj koji uglavnom prati neko medicinsko stanje koje zahvata sinuse.

Najčešće, bol i pritisak u predelu sinusa potiču od razvoja upale poznate kao sinusitis koji može imati akutni ili hronični oblik.

Bolno stanje nema uvek istu dužinu trajanja i intezitet.

Jačina bola se može povećati prilikom naglog pokreta glavom ili ustajanja iz kreveta.

Zahvaćeni, upaljeni delovi su često osetljivi na dodir, a koža u zahvaćenom području je crvena.

Otoci u ugroženim zonama takođe nisu retkost.

Bol se locira u predelu čela i postoji tendencija širenja na slepoočnice, teme, zadnji deo vrata i desni.

Prilikom posete lekaru radi uspostavljanja tačne dijagnoze, vrši se utvrđivanje faktora koji mogu biti potencijalni okidači, radi se klinički pregled glave, ušiju, nosa i desni i eventualno se šalje pacijent na rendgen ili CT skener.

MOGUĆI UZROCI SINUSNE GLAVOBOLJE

Sinusitis i sinusna glavobolja koja ga obično prati mahom izazivaju virusne ili bakterijske infekcije, a jedan od mogućih razloga je alergijska reakcija.

Patogeni i alergeni prodiru kroz nosne šupljine do sinusa gde se zadržavaju i izazivaju infektivno oboljenje.

Kada su u pitanju mikroorganizmi kao uzročnici, na prvom mestu su virusi, a bakterijska infekcija se razvija kao prateća pojava aktivnosti virusa i blokadi disajnih puteva.

Kada je reč o ređim pokretačima sinusnih glavobolja, u ovu grupu se mogu svrstati gljivične infekcije i tumori.

Brojne alergijske reakcije obuhvataju sinusne glavobolje kao jednu od mogućih pojava.

Važno je što pre otkriti šta tačno pokreće sinusnu glavobolju radi uspešnog izlečenja pacijenta.

Događa se da pacijenti posumnjaju na sinusnu glavobolju, a da se nakon lekarskog pregleda utvrdi da je u stvari prisutna migrena ili tenziona glavobolja.

Treba imati na umu da svaki tip glavobolje zahteva drugi vid terapije.

SIMPTOMI KOJI MOGU PRATITI SINUSNU GLAVOBOLJU

Osim bolova, u slučaju sinusitisa, odnosno infektivnog oboljenja sinusa praćenog upalom, kod pacijenta se javlja povišena telesna temperatura uz moguću groznicu i ukočenost zglobova i mišića.

Mukus koji se izbacuje iz nosa ima žutu ili zelenu nijansu i gust je.

Prisutna postnazalna sekrecija uzrokuje kašalj.

Jedna od pratećih pojava jeste otok limfnih nodusa.

Pacijenti osećaju i malaksalost.

Neki od simptoma mogu naznačiti koji sinusi su problematični.

Na primer, bol u desnima vezan je za upalu maksilarnih sinusa.

PRIRODNA SREDSTVA ZA UBLAŽAVANJE SINUSNE GLAVOBOLJE

  • KAJENSKA PAPRIKA sadrži jedinstvenu aktivnu komponentu, kapsaicin, zbog koje je delotvorna podjednako i kod akutnih i kod hroničnih formi sinusne glavobolje. Čisti sinuse od gustog mukusa i olakšava proces disanja. Takođe smanjuje upalu sinusa, kao i pritisak u bolnim zonama. Kajenska paprika se pokazala kao delotvorno prirodno sredstvo i za tretiranje drugih tipova glavobolja i alergija. Jednom dnevno popiti napitak pripremljen od 150ml vruće vode, tri kašike kvalitetnog jabukovog sirćeta, kafene kašičice meda i ¼ kašičice kajenske paprike u prahu.
  • EUKALIPTUS pruža olakšanje kod simptoma sinusne glavobolje, gripa i prehlade. Pomaže tako što ublažava neprijatne bolove i čisti sinusne šupljine od nakupljenog gustog mukusa. Smanjuje upalu – naročito kod sinusitisa koji je izazvan aktivnošću bakterija. Eukaliptus je značajan i kod stanja kao što su upala grla i desni, ali i malaksalosti i pojačane izloženosti stresu. U sud sa toplom vodom nakapati nekoliko kapi etarskog ulja na bazi eukaliptusa. Udisati isparenje 10 minuta. Ponoviti po potrebi.
  • REN se ceni u našoj tradicionalnoj medicini kao jedan od najboljih lekova za sinusitis i sinusne glavobolje. Blagotvorno deluje na čitav respiratorni trakt i kao takav se preporučuje za stanja kao što su bronhitis i astma jer vidno ublažava prateće simptome ovih bolesti. Pomaže pacijentima da lakše dišu jer čisti sinuse od nakupljenog sekreta. Uzeti pola kašičice sosa od korena rena ujutru i u podne. 10 minuta nakon upotrebe ovog prirodnog leka ne unositi hranu ili piće.
  • SLANI RASTVOR povećava vlažnost unutar disajnih puteva i smanjuje pritisak i bol u predelu sinusa. Značajno će skratiti trajanje infekcije i očistiti sinuse od mukusa i patogena. Smanjuje se upala mukoznih membrana kojima su obloženi sinusi. Prokuvajte i prohladite 1l vode. Dodajte kašiku morske soli i mešajte dok se ne rastvori u vodi. Sipajte u bočicu za nos i više puta u toku dana prskajte dobijen rastvor u obe nozdrve. Delom rastvora možete i da ispirate grlo.
  • CIMET je koristan kod rastvaranja i izbacivanja sekreta iz sinusa pa samim tim smanjuje jačinu glavobolje ili je eliminiše u potpunosti. Sadži antioksidante koji deluju protivupalno i pomažu u tretiranju infektivnih bolesti respiratornog sistema. Staviti 500ml vode da proključa, pa 5 minuta u ključaloj vodi kuvati, iseckan jedan limun, 2 karanfilića, 2 kašičice šećera i pola kašičice cimeta u prahu. Procediti i uzimati kašikom po malo dok je veoma toplo, ali ne sme nikako biti prevruće da se ne opečete.
  • TOPLE OBLOGE stvaraju pozitivne efekte zagrevajući bolne i upaljene zone. Oslobodiće vas jakog bola, otoka i pritiska i vratiti normalno disanje. Gust mukus se sa lakoćom izbacuje napolje posle korišćenja obloga. Tople obloge se koriste samostalno ili u kombinaciji sa hladnim oblogama, a pripremaju se jednostavno tako što se pamučna čista krpa ili peškir dobro zagreju i topli stavljaju na bolna mesta. Drže se najmanje 10 minuta u ležećem položaju i po potrebi dogrevaju i ponovo upotrebljavaju.
  • RASTAVIĆ, tačnije njegov nadzemni deo koji izgledom podseća na konjski rep, koristan je kod upale sinusa praćene bolom i otežanim disanjem. Korišćenjem čaja od rastavića ispira se i čisti nos od štetnih mikroorganizama i čestica prljavštine zbog kojih se iritiraju disajni putevi i sinusne šupljine. Rastavić je delotvoran i kod urinarhin infekcija i rana koje teško zarastaju. Oko 3 minuta kuvati kašiku sušene biljke u 150ml vode. Procediti prohladiti i ušmrkavati dobijenu tečnost nekoliko puta tokom dana.
  • MENTA sadrži mentol, aktivnu komponentu koja čisti disajne puteve uklanjajući gust mukus. Deluje i antibakterijski kod sinusitisa izazvanog prisustvom štetnih bakterija. Smanjuje sinusne glavobolje i prateće simptome. U 400ml vode skuvati 15 svežih ili sušenih listića mente, a zatim procediti nakon 5 minuta stajanja. Koristite dobijen čaj od mente za inhalaciju, kao i vruću vodu u koju ste dodali par kapi etarskog ulja na bazi ove aromatične biljke.
  • ĐUMBIR je poznat po protivupalnom dejstvu i sposobnosti da ublaži različite bolove, među kojima su i sinusne glavobolje različitog inteziteta. Efikasan je kod prehlade i gripa, kao i različitih alergija koje prate tegobe vezane za rad respiratornog sistema. Izmiksirati u blenderu 180ml tople filtrirane vode, kašičicu limunovog soka, komadić svežeg korena đumbira dužine oko 1cm i pola kašičice meda. Popiti dobijenu smešu. Uzimati jednom ili dva puta dnevno. Bez dodatka meda koristite lekovitu tečnost za kvašenje bolnih delova glave i lica.

DODATNA POMOĆ

Pijte što više tečnosti radi hidratacije organizma i bržeg oporavka. Tad se sprečava nazalna kongestija, mukus ponovo dobija vodenastu formu, a pored toga primetno se smanjuje i glavobolja.

Odvojite dovoljno vremena za odmor. Opustite se u toku dana i spavajte tokom čitave noći da bi telo stvorilo dovoljno leukocita u borbi protiv bakterija i virusa koji mogu izazvati neugodnu sinusnu glavobolju.

Tuširajte se toplijom vodom nego inače. Stanite pod tuš i duboko dišite da bi se što više otvorili disajni putevi i smanjili neprijatni bolovi i pritisak u predelu glave.

Koristite ovlaživač vazduha u svom domu. Lakše ćete disati i sinusna glavobolja će nestati.

Izbegavajte iritante koji mogu pogoršati sinusnu glavobolju i ostale prateće simptome. Na vrhu spiska su duvanski dim, parfemi i kućna hemija.

Izbegavajte alergene koji izazivaju bolove. Kao neki od najčešćih spominju se polen, grinje i dlaka kućnih ljubimaca.

ZAKLJUČAK

Sinusna glavobolja u većini slučajeva ima dobru prognozu, bez opasnosti od pojave komplikacija.

Pacijenti se često u potpunosti oporavljaju samo uz pomoć tradicionalne medicine i prirodnih sredstava.

Nikako ne treba zaboraviti da poznavanje uzroka sinusne glavobolje značajno olakšava proces lečenja i uvećava šansu za brz oporavak.

Ukoliko kućno lečenje ili prvobitna prepisana terapija od strane lekara ne daju adekvatne rezultate posle nedelju dana primene, potrebno je ponovo zatražiti pregled.

DeMigra kapsule za prevenciju glavobolje i migrene

DeMigra za prevenciju glavobolje i migrene
Zatvori

DeMigra

960,00 din.

Reference:

https://www.webmd.com/migraines-headaches/sinus-headaches

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sinus-headaches/symptoms-causes/syc-20377580

prirodna resenja za migrenu

Prirodna rešenja za migrenu

Migrena se smatra specifičnom vrstom glavobolje koja ima tendenciju periodičnog ponavljanja, a karakterišu je bolovi na jednoj strani glave.

Negativno utiče na svakodnevni  i društveni život pojedinaca, javljajući se kao iznenadna kriza ili napad.

Širom sveta milioni ljudi boluju od nekog oblika migrene.

Bolovi su toliko jaki da ozbiljno remete pacijente u obavljanju svakodnevnih poslova i aktivnostima.

Migrena je medicinsko stanje za koje ne postoji lek koji će je trajno otkloniti, ali ipak postoje sredstva, pogotovo ona prirodnog porekla, koja je mogu znatno ublažiti i kontrolisati u određenoj meri.

ŠTA UZROKUJE MIGRENU?

Kod mnogih slučaja, migrene su izazvane nedostatkom hranljivih materija, faktorima okoline ili neadekvatnom ishranom.

Potrebno je utvrditi tačan uzrok čim se dijagnostikuje migrena kod pacijenta.

Sa ovim saznanjem se može uticati na bolest kod pojedinca i olakšati mu zdravstvene probleme koje ona povlači sa sobom.

Napad migrene pokreću pojedine namirnice kao što su mesne prerađevine, crveno vino, kafa, produkti od belog brašna, mlečni proizvodi i čokolada.

Dehidriran organizam podložan je učestalim migrenama.

Manjak sna, hemijska isparenja, hroničan stres i promene  vazdušnog pritiska takođe imaju određen uticaj.

Na listi mogućih uzroka su i pad glukoze u krvotoku, duvanski dim, hormonski disbalans i upotreba kontraceptivnih pilula.

Migrena se događa i zbog uzbuđenja ili mentalnog preopterećenja.

Utvrđeno je da pacijenti sa migrenom neretko pate i od drugih medicinskih stanja nalik epilepsiji, depresiji, anksioznosti i bipolarnom poremećaju.

VRSTE MIGRENE

MIGRENA BEZ AURE traje između 4-72h i pre svega uključuje bol sa jedne strane glave koji se uz kretanje pogoršava.

Vid postaje zamagljen.

Čula su toliko ostljiva da pacijentima smetaju jaka svetost, pojedini zvuci i mirisi i dodiri.

Prisutna je ukočenost u vratu i ramenima zajedno sa mučninom koja je ponekad praćena povraćanjem.

Pacijent je nervozan i razdražljiv. Jedna od pojava je i često zevanje.

MIGRENA SA AUROM je praćena navedenim simptomima uz neurološku aktivnost poznatu kao aura.

Aura predstavlja primećivanje čudnih pojava od strane pacijenata 5-60 minuta pre nego što se jave bolovi.

Među njima su senzitivni i vizuelni simptomi koji nastaju kao rezultat poremećaja centralnog nervnog sistema – pojave u vidnom polju koje primećuje samo pacijent poput cik-cak linija, svetlih tačaka, treperenja, sevanja…

Aure imaju toliki uticaj na osobe koje boluju od ovakve forme migrene da neretko nisu u mogućnosti da kontrolišu druga čula pored vida i pokrete.

Dešava se slabost mišića, konfuzija i problemi sa govorom.

Kod osoba starijih od 50 godina javljaju se i tzv. tihe migrene, odnosno aure bez bolova i drugih simptoma.

Važno je znati da aura može biti upozorenje organizma koje ukazuje na mogući infarkt miokarda i čim se dogodi potrebno je zatražiti medicinsku pomoć.

KORISNA PRIRODNA SREDSTVA ZA UBLAŽAVANJE MIGRENE

  • LIMUN  svojim visokim sadržajem vitamina C eliminiše upalu koja prati migrenu. Primetno je smanjenje jačine glavobolje, posebno ako je ona povezana sa neadekvatnom ishranom ili unosom namirnice koja se ponaša kao ‘’okidač’’. Potrebno je pomešati limunov sok sa čašom vode i 2 kašičice soli pa popiti. Međutim, zaobiđite limun ukoliko citrusno voće pogoršava tegobe u vašem slučaju.
  • CIMET  svojim bogatim sastavom podstiče cirkulaciju. Redukuje učestalost i jačinu simptoma. Služi kao prirodno sredstvo protiv bolova koji su karakteristični za migrenu. Ublažava postojeće upalne procese u telu. Samlevene štapiće cimeta pomešati sa malo vode da se formira gusta pasta. Pri pojavi napada migrene, naneti pastu na slepočnice i čelo. Ostaviti da stoji 24 do 30 minuta.
  • ĐUMBIR  pruža olakšanje kod glavobolje i mučnine kod stanja kao što je migrena. Jednako dobro deluje kao i konvencionalna sredstva za tretiranje migrene, s tim što su šanse za pojavu neželjenih efekata neuporedivo manje. Potrebno je prokuvati 250 ml vode i dodati oko 15 g rendanog đumbira. Pustiti da tečnost vri 10 minuta pa skloniti sud sa strane i procediti čaj nakon 10 minuta stajanja. Može se zasladiti sa malo meda.
  • JABUKOVO SIRĆE  je sjajno sredstvo za smanjenje tegoba kod migrene, a služi i kao prevencija zahvaljujući visokom sadržaju kalijuma. Za trenutno olakšanje namočite čistu pamučnu krpu jabukovim sirćetom i stavite je na bolno mesto. Sprečite pojavu novog napada migrene tako što ćete uzimati rastvor od 2 kašike jabukovog sirćeta i 2 dl vode. Piti 2 do 3 puta nedeljno pre spavanja.
  • KAMILICA  ima umirujući efekat koji je od koristi pacijentima sa migrenom. Smanjuje bolove i eliminiše neke od pratećih pojava kao što je anksioznost. Zagrejati 5 dl vode da proključa pa dodati 3 kašike sušenih cvetova kamilice. Pustiti da malo tečnost vri. Procedite, zasladite medom i dodajte par kapi limunovog soka pre konzumiranja.
  • LAVANDA  je još jedna biljka koja umirujuće deluje na organizam i tako pomaže osobama sa migrenom da se oslobode nelagodnosti. Redukuje jačinu bolova i sprečava negativan uticaj stresa na telo. Inhalirajte miris etarskog ulja lavande direktno iz bočice. Takođe, možete pomešati kašiku ulja jojobe sa 5-6 kapi ulja na bazi lavande i smešu naneti na čelo i teme.

PROMENITE NAČIN ISHRANE

Naučno je dokazana višestruka veza  između migrene i hrane.

Unošenjem nekih namirnica možemo izazvati migrenu, dok druge mogu sprečiti nesnosne bolove i ostale neprijatnosti karakteristične za ovo stanje.

Ključno je izbaciti iz upotrebe namirnicu ili grupu namirnica ukoliko se utvrde da upravo one predstavljaju pokretače tegoba.

Jedite raznovrsne i zdrave obroke u manjim porcijama, s tim da razmak između dva ne bude manji od 5 časova.

Nikako nemojte preskakati obroke.

Vodite računa o unosu magnezijuma jer ovaj mineral ublažava napade migrene, naročito kod osoba sa aurom.

U dovoljnim količinama sprečava moždane signale koji stvara vizuelne i senzorne promene u formi aure.

Izvori magnezijuma u hrani su avokado, banana, orašasti plodovi, semenke i zeleno povrće.

Avokado je značajan i zbog prisustva antioksidanasa delotvornih u ublažavanju glavobolje.

Poželjna je i riba bogata omega-3 masnim kiselinama koje smanjuju upalu.

U ishranu uključite jetru i srce domaćih životinja jer sadrže koenzim Q10, vitamin A i vitamin B grupe korisne za kontrolu migrene.

HIDRATACIJA

Osim što ćete paziti na ishranu, vodite računa i o unosu dovoljnih količina čiste, filtrirane vode.

Dehidriran organizam je pod rizikom od čestih napada migrene i zato je nadoknada tečnosti jedna od ključnih stavki u kontroli bolesti.

U toku dana pijte najmanje dva litra vode, a ako su bolovi nastupili pokušajte nadoknaditi unos tečnosti i tako možete ublažiti čak i najgore tegobe.

Ako vam je problem da uspostavite kontrolu nad konzumiranjem vode, probajte da joj dodate ukus i na taj način motivišete sebe da je pijete češće.

Na primer, u čašu sa vodom možete dodati par kapi limuna ili nekoliko svežih listića mente.

Uzimajte namirnice sa visokim sadržajem vode poput lubenice i krastavaca.

Pored vode pijte i tople čajeve i sveže voćne sokove i smutije i to bez dodatog šećera.

PRIRODNE TERAPIJE ZA MIGRENU

AKUPUNKTURA  podrazumeva ubadanje igala u tačno određene tačke na telu da bi se smanjile tegobe i olakšala kontrola neke bolesti, a to je korisno i u slučaju migrene sa aurom ili bez nje. Balansira se nivo energije u telu i smanjuje učestalost napada migrene za čak 50%. Tretman je bezbolan i kod svih pacijenata daje odlične rezultate.

BIOFEEDBACK  jeste inovativan način praćenja funkcija organizma i procesa koji se dešavaju unutar njega. Za pacijente sa migrenom je značajan je im omogućava laku kontrolu svog zdravstvenog stanja, a uz to i disanja, telesne temperature, moždanih talasa i grčenja mišića. Uz to, smanjuje se anksioznost, psihička napetost i malaksalost tela. Bez obzira šta uzrokuje napade migrene u vašem slučaju, biofeedback se prilagođava vašem stanju i poboljšava ga.

MASAŽA je moćna tehnika kod redukcije najjačih, hroničnih bolova i kao takva je idealno rešenje za neprijatne migrene. Pruža olakšanje kod intezivnih glavobolja i ukočenosti vrata i ramena, istovremeno opuštajući telo i poboljšavajući kvalitet sna i pokretljivost tela. Organizam se oslobađa stresa uz pomoć masaže, jer nakon sprovedene terapije pada nivo kortizola i regulišu se otkucaji srca.

JOŠ KORISNIH SAVETA

  • Nekada odmor može dovesti do popuštanja bola. Kad ste u prilici opustite se na nekom mirnom mestu bar na nekoliko minuta. Lezite i koncetrišite se na disanje dok bol ne popusti.
  • Stres ne možemo u potpunosti da izbegnemo, ali možemo naučiti sebe da se kontrolišemo u stresnim situacijama i tako izbegnemo njihov negativan uticaj na organizam pa samim tim i učestale napade migrene. Ne postavljajte sebi nerealne i previsoke ciljeve i trudite se da svoj fokus usmerite ka pozitivnim mislima. Radite ono što vas relaksira npr. bavite se nekim hobijem, slušajte opuštajuću muziku, družite se sa dragim osobama, bavite se sportom…
  • Uspostavite ujednačen ritam spavanja tako što ćete svako veče da legnete u krevet u isto vreme i spavate 7-8 sati bez prekida. Istovremeno obezbedite svakodnevno sebi dovoljno dnevnog odmora. Pokušajte smanjiti količinu svakodnevnih obaveza, da bi omogućili sebi vreme za kratke pauze opuštanja od 5 do 10 minuta.

ZAKLJUČAK

Migrena je veoma zastupljena bolest među ljudima i uglavnom se kontroliše posebnim medikamentima, mada postoji mnogo prirodnih načina kojima se može smanjiti trenutna bol ili šanse za migrenu u budućnosti.

Trajnog leka nema, ali je moguće ublažiti tegobe i doći do olakšanja.

Sve češće se obolela lica oslanjaju na tradicionalnu medicine i prirodne terapije.

Ovakvom nekonvencionalnom lečenju migrene  prednost se daje u odnosu na konvencionalne lekove, koji su često povezani sa neželjenim efektima.

Naravno, ono se može praktikovati samo uz odobrenje lekara.

DeMigra kapsule za prevenciju glavobolje i migrene

DeMigra za prevenciju glavobolje i migrene
Zatvori

DeMigra

960,00 din.

Reference:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322814

https://www.themigrainereliefcenter.com/treatments/alternative/

jaka glavobolja i mucnina

Jaka glavobolja i mučnina

Bolovi u predelu glave i vrata su problemi sa kojima se svako bar jednom u životu suočio.

Ukoliko su jaki i dugotrajni mogu da poremete obavljanje svakodnevnih poslova, ali i trenutke odmora.

Postoji više tipova glavobolja koje su često praćene drugim tegobama, a jedna od najčešćih pojava jeste mučnina.

Na sreću, ukoliko vam se desi da iskusite istovremeno i bolove u glavi i mučninu znajte da u najvećem broju slučajeva ove pojave nisu razlozi za zabrinutost i moguće je tretirati ih brzo i jednostavno.

MUČNINA I POVRAĆANJE

Mučnina se definiše kao neprijatna senzacija u gornjem delu abdomena praćena potrebom za izbacivanjem želudačnog sadržaja što predstavlja povraćanje ili vomitus.

Kod mučnine dolazi do gađenja u grlu i pritiska u želucu, a to može ili ne mora rezultirati refleksnim izbacivanjem svarene ili polusvarene hrane i želudačne kiseline kroz usta u spoljašnju sredinu.

I jedno i drugo predstavljaju simptome koji ukazuju na mnoga medicinska stanja koja su retko ozbiljna.

Mučnina je česta prateća pojava alergije na hranu, preterivanja sa alkoholom ili kofeinom, trudnoće, dehidriranja organizma ili jake prehlade i gripa.

Sa mučninom se povezuju visoka telesna temperatura, dijareja, malaksalost i nadutost. Isto tako, neugodan pritisak u abdomenu i nagon za povraćanjem događa se i kod različitih bolnih stanja u predelu stomaka ili glave.

MUČNINA KAO SIMPTOM MIGRENE

Vrsta glavobolje koja je karakteristična po tome što je kao čest simptom prati mučnina jeste migrena.

Uz intezivne, pulsirajuće bolove na jednoj strani glave i osetljivost na svetlost ili zvuk osoba oseća potrebu za izbacivanjem sadržaja iz želuca.

Do tačnog objašnjenja zbog čega se ovo događa medicinski stručnjaci još uvek nisu došli i postoje samo pretpostavke.

Smatra se da povezanost napada migrene i mučnine dolazi zbog stimulacije određenih nerava koji kontrolišu nagon za povraćanjem.

Sa druge strane postoje tvrdnje o tome da snižen nivo serotonina uzrokuje mučninu kod pacijenata sa migrenom.

Serotonin jeste hemijska supstanca locirana u mozgu koja utiče na pojavu osećaja mučnine, a takođe i na promenu ponašanja, proces varenja, sposobnost pamćenja, učenja i apetit.

Istraživanja iz 2012. godine pokazala su da je veliki broj osoba koje pate od migrene i mučnine imala nizak nivo serotonina u organizmu.

JOŠ RAZLOGA ZBOG KOJIH GLAVOBOLJE PRATI MUČNINA

Jaka glavobolja i mučnina ponekad ukazuju na pad nivoa glukoze u krvotoku.

Do toga dolazi jer osoba nije dovoljno količinski jela ili je preskakala obroke, došlo je do hormonskog disbalansa, razvija se oboljenje jetre ili bubrega ili je pacijent preterao sa dozama medikamenata namenjenih za tretiranje dijabetesa ili nekog drugog medicinskog stanja.

Stres, anksioznost i depresija neretko se razvijaju upravo uz jake glavobolje sa mučninom.

Osim migrene, mučnina se može javiti i kod klaster glavobolja, ali to je retkost.

Kada su u pitanju ozbiljniji zdravstveni poremećaji i bolesti, intezivni bolovi u glavi se zajedno sa mučninom mogu desiti osobama sa meningitisom, malarijom, hepatitisom A, traumatskom povredom mozga, frakturom lobanje ili tumorom mozga.

PRIRODNA SREDSTVA ZA JAKU GLAVOBOLJU PRAĆENU MUČNINOM

1. Ulje lavande pomaže u smanjenju inteziteta jakih glavobolja

ULJE LAVANDE poreklom sa Mediterana često se koristi kao sastojak za proizvodnju parfema, a svojom aromom umiruje telo i pomaže u smanjenju inteziteta jakih glavobolja i konkretno napada migrene.

Efektno je i kod osećaja mučnine koji nestaje udisanjem slatkastog mirisa ulja.

Koristi se samo topikalno u aromaterapiji.

Na gornju usnu ili čelo nakapajte 2-3 kapi eteričnog ulja na bazi lavande i inhalirajte miris.

2. Korijander je dobar u borbi protiv intezivnih i dugotrajnih glavobolja

KORIJANDER, tačnije semenke ove biljke, koriste se u ishrani kao začin i takođe u tradicionalnoj medicini za širok spektar zdravstvenih tegoba.

Snažno antiinflamatorno dejstvo korisno je u borbi protiv intezivnih i dugotrajnih glavobolja, a pozitivan uticaj na digestivni trakt podrazumeva i iščezavanje osećaja mučnine.

Kašičicu mlevenih semenki korijandera sipati u 400ml vode koja je prethodno proključala i procediti tečnost nakon 10 minuta stajanja.

Podeliti na dva dela i popiti u toku dana.

3. Valerijana uspešno eliminiše jake glavobolje zajedno sa mučninom

VALERIJANA je poznata po umirujućem i opuštajućem efektu na čitav organizam. Između ostalog, uspešno eliminiše jake glavobolje zajedno sa mučninom koja ih prati.

Sprečava negativan uticaj stresa na telo.

Kašičicu usitnjenog korena valerijane preliti sa 150ml vode koja je prethodno proključala.

Procediti posle deset minuta pa popiti toplo ili hladno.

Piti po potrebi kad nastupe bolovi.

4. Đumbir pomaže kod svih tipova glavobolja

ĐUMBIR je azijska biljka poznata po upotrebi u tradicionalnoj medicini naroda na ovoj teritoriji, ali je ubrzo postala popularna i u drugim delovima sveta zbog pozitivnog uticaja na ljudsko zdravlje.

Pomaže kod svih tipova glavobolja, a takođe rešava problem mučnine i povraćanja zbog blagotvornog dejstva na sistem organa za varenje.

Pola kašičice sitno rendanog korena đumbira sipati u 800ml vode koja je proključala.

Skloniti sud sa strane i procediti posle 10 minuta.

Dodati malo limunovog soka i piti u toku dana polako u gutljajima.

5. Menta

MENTA je poznata po karakterističnom ukusu i mirisu, ali i kao prirodno sredstvo za tretiranje različitih tipova glavobolja bez obzira na jačinu i učestalost javljanja.

Osim toga, menta je delotvorna i kod drugih vrsta bolova kao što su npr. stomačni bolovi i zubobolja.

Čak i neprijatna mučnina nestaje konzumiranjem toplog ili hladnog čaja od mente.

Dovoljno je da kafenu kašičicu sušenih listova biljke prelijete sa 200ml vrele, prokuvane vode.

Procediti posle desetak minuta stajanja.

Možete zasladiti sa vrlo malo meda ili dodati par kapi limunovog soka.

Piti 2-3 puta na dan.

DA LI POMAŽU PROMENE U NAČINU ISHRANE?

Odgovor na ovo pitanje je potvrdan.

Ukoliko vam je muka i borite se sa intezivnim glavoboljama, jedite hranu koja nije začinjena i unesite manje porcije da ne bi došlo do izbacivanja pojedenih namirnica u spoljašnju sredinu povraćanjem.

Uočite li da neka određena hrana pokreće tegobe u vašem slučaju, potpuno je izbacite iz upotrebe.

Najčešće, to su slatkiši, namirnice sa velikom količinom soli u svom sastavu, zamrznuta hrana, fermentisana hrana i mesne prerađevine poput salame, viršli i paštete.

Vodite računa o hidrataciji i unosite dovoljno čiste vode svakoga dana.

Ako primetite da kofein ili alkohol uzrokuju jake bolove i mučninu, prestanite sa unosom istog.

Postoje i suplementi, odnosno dodaci ishrani koji se uzimaju radi poboljšanja zdravlja i prevencije tegoba, a tu se misli i na glavobolje i mučninu koja nastaje uz njih.

Najčešće se koristi kompleks B vitamina, ali ga ne uzimajte bez prethodne konsultacije sa lekarom koji prati vaše stanje.

On će utvrditi da li vam je suplementacija uopšte neophodna ili je dovoljno da deficijenciju ovih vitamina nadoknadite putem regulisane ishrane.

AKUPUNKTURA ZA BOLOVE U GLAVI I MUČNINU

Ubadanje tankih igala u tačno određene tačke na telu pokreće stvaranje hemijskih supstanci unutar organizma koje blokiraju osećaj bola, poput endorfina.

Isto tako, stimulacija pojedinih tačaka će eliminisati nagon za povraćanjem.

Efekti su dugotrajni i kod hroničnih formi bolova koji nisu locirani samo u predelu glave, već i drugim delovima tela.

Pacijenti su zadovoljni akupunkturom i mesecima nisu osećali nove glavobolje i mučninu.

Ako želite da probate ovakav tretman, raspitajte se i potražite stručnu i obučenu osobu koja će ga sprovesti na najbolji način.

BIOFEEDBACK ZA BOLOVE U GLAVI PRAĆENE MUČNINOM

Ovakav tretman zasniva se na posmatranju telesnih parametara radi kontrole procesa kojima je do skoro nemoguće bilo samovoljno upravljati.

S obzirom da je medicina drastično napredovala, pomoću posebnih uređaja i elektroda prate se otkucaji srca, telesna temperatura, disanje, moždani talasi i znojenje, ali i bolovi koje osoba oseća i druge tegobe poput mučnine.

Kontrola i ublažavanje bolova svodi se mahom na opuštanje napetih mišića.

Trajanje glavobolje i jačina se smanjuju i takođe se sprečava pojava novih na duži vremenski period.

Takođe, nestaje i neprijatna mučnina.

DODATNI SAVETI

  • Kada se tegobe jave, lezite u zamračenu i tihu prostoriju.  Možete staviti topli peškir na bolni deo glave, što će pomoći da se organizam brže umiri i bolovi praćeni mučninom prođu u najkraćem roku.
  • Izađite napolje na svež vazduh.  Kratka šetnja će poboljšati dotok kiseonika do pluća i cirkulaciju pa će bolovi biti ublaženi, a ako vam smeta sunčeva svetlost stavite zaštitne naočare.
  • Prestanite da pušite.  Ovo je pravi trenutak da to učinite i ne zaboravite takođe da izbegavate pasivno pušenje, odnosno udisanje duvanskog dima u društvu drugih pušača.

KADA JE POTREBNA HITNA MEDICINSKA POMOĆ?

Ukoliko su glavobolja i mučnina nastupili naglo ili postojeće tegobe ne prestaju, što pre idite u najbližu lekarsku ordinaciju.

Momentalna reakcija i pomoć medicinskog osoblja su potrebni i u slučaju povišene telesne temperature, problema sa govorom, nesvestice, konfuzije i ukočenosti u predelu vrata.

Takođe, nikako ne treba ignorisati ni zamagljen vid i učestalo povraćanje želudačnog sadržaja.

Sve ovo su ozbiljni znaci nekog drugog medicinskog stanja koje je potrebno na vreme dijagnostikovati da bi pacijentu bilo bolje i da bi se pristupilo adekvatnom lečenju.

ZAKLJUČAK

Intezivni bolovi u glavi i mučnina su pojave koje su često povezane, a moguće ih je ublažiti pomoću proverenih metoda ili čak eliminisati u potpunosti, što zavisi od razloga zbog kojih se javljaju.

Bilo da tegobe nastaju zbog migrene, snižene glukoze u krvi ili možda dehidratacije, postoji pomoć iz prirode koja će delovati bez negativnih efekata.

Svakako pre nego što pokušate bilo koji od tih recepata i metoda potrebno je da se konsultujete sa lekarom i saznate zbog čega se događaju jake glavobolje praćene neprijatnim gađenjem u grlu i nagonom za izbacivanjem sadržaja iz želuca.

Time će tok lečenja proteći uz željene rezultate i doći će do potrebnog olakšanja.

DeMigra kapsule za prevenciju glavobolje i migrene

DeMigra za prevenciju glavobolje i migrene
Zatvori

DeMigra

960,00 din.

Reference:

https://www.healthline.com/health/headache-and-nausea

https://www.webmd.com/migraines-headaches/headaches-migraines-and-nausea

 

klaster glavobolja

Klaster glavobolja

Klaster glavobolje ne predstavljaju uobičajen tip bolova u predelu glave.

Po jačini, žene ih porede sa porođajnim bolovima, a i muškarci ih takođe teško podnose.

Kao takve, klaster glavobolje mogu itekako da poremete obavljanje svakodnevnih poslova i obaveza i uz to izazovu nervozu i anksioznost kod osobe koja ih trpi.

Javljaju se retko, ali u svakom slučaju potrebno je uz pojavu prvih tegoba potražiti rešenje koje će pružiti potrebno olakšanje.

To je moguće učiniti pomoću prirodnih sredstava u kombinaciji sa terapijom preporučenom od strane lekara.

DEFINISANJE KLASTER GLAVOBOLJA

Klaster glavobolje predstavljaju intezivne, snažne bolove locirane na jednoj polovini glave i u predelu oka koje se nalazi u toj zoni.

Javljaju se prema tačno određenoj šemi i u periodima u trajanju od 6-12 nedelja, a zatim se događa da nova glavobolja ne nastaje mesecima ili čak godinama.

Pacijenti često mešaju klaster glavobolje sa napadima migrene.

Međutim, postoje velike razlike između ova dva tipa glavobolja.

Migrena zahvata i obe strane glave, uz znakove kao što su poremećaj vida i mučnina.

Klaster glavobolje su jače od migrena, kraće traju i više se javljaju kod muškaraca, dok su migrene izraženije i učestalije kod žena.

UZROCI KLASTER GLAVOBOLJA

Studije su pokazale da do klaster glavobolja dolazi stimulacijom hipotalamusa, odnosno dela mozga koji upravlja psihološkim funkcijama.

Tu spadaju glad, žeđ, pospanost, raspoloženje…

Prava je misterija zbog čega se tačno ovo dešava, ali medicinski stručnjaci sa sigurnošću tvrde da rizik od pojave bolova uvećavaju pušenje, alkohol, nagli skok telesne temperature i korišćenje pojedinih medikamenata poput nitroglicerina.

Poznato je i da genetika igra određenu ulogu, tako da ćete verovatno imati ovakav zdravstveni problem ukoliko se sa njim suočavao neko od članova vaše porodice.

Na neki način, verovatnoća da će doći do pojave klaster glavobolje raste ukoliko udišete hemijska isparenja ili se izlažete napornim fizičkim aktivnostima svakoga dana.

SIMPTOMI KOJI PRATE KLASTER GLAVOBOLJE

Svakako, glavni znak jeste bol koji je snažan i neretko teško podnošljiv i tipično traje od 15 minuta do tri sata.

Uvek se javlja u isto doba dana ili noći, a najčešće pre odlaska u krevet uveče.

Bol se opisuje kao pulsiranje ili probadanje na jednoj polovini glave i u predelu oka, koji se ponekad širi na čelo, nos, obraz i gornju vilicu.

Neugodan osećaj postaje intezivniji u ležećem položaju i pacijentima se tako remeti noćni san.

Pojedine osobe uz bol osećaju i promene pulsa i nivoa krvnog pritiska, a veoma retko osetljivost na zvuk i svetlost.

Isto tako, moguće pojave su i suženje bolnog oka, bleda koža, prekomerno znojenje i nazalna kongestija.

Nakon što bolovi nestanu, pacijent se oseća umorno i slabo.

PRIRODNA SREDSTVA ZA REDUKOVANJE KLASTER GLAVOBOLJA

1. ĐUMBIR za tretman klaster glavobolje

Koren đumbira ima dugu tradiciju kada je u pitanju prirodno lečenje i poboljšanje generalnog zdravlja čoveka.

Između ostalog, on se smatra i prirodnim sredstvom za tretiranje bolova u predelu glave kao što su klaster glavobolje.

Smanjuje upalne procese i opušta napete mišiće.

Đumbir je dostupan na tržištu u različitim oblicima, a svakako se najviše preporučuje svež koren.

Pripremite čaj od đumbira tako što ćete 4-6 tanko sečena, oljuštena komada od korena staviti u 200ml vode.

Kuvati na nižoj temperaturi 10 minuta, a zatim skloniti sa strane i doliti dve šolje mleka.

Pustiti da sve vri još 5 minuta i procediti.

Popiti dok je toplo.

Takođe, probajte jednom ili dva puta dnevno da umasirate razređeno etarsko ulje đumbira u kožu temena, čela i zadnjeg dela vrata.

2. ULJE TAMJANA je veoma korisno za ublažavanje jakih klaster glavobolja

Tamjan je poznat po svom karakterističnom mirisu koji smiruje telo i opušta ga.

Zbog antiinflamatornog delovanja, ulje na bazi tamjana je veoma korisno za ublažavanje jakih klaster glavobolja.

Smanjuje se neugodno grčenje mišića.

Poboljšava se kvalitet sna kod pacijenata koji pate od klaster glavobolje i isto tako sprečava pojava oštećenja na zdravim ćelijama tkiva prouzrokovana stresom.

Pripremite balzam za redukovanje ili prevenciju neugodnih bolova tako što ćete za početak na pari otopiti ¼ čaše kokosovog ulja.

Dodati 20 kapi etarskog ulja mente, 12 kapi etarskog ulja lavande i 10 kapi etarskog ulja tamjana.

Ostaviti smešu da se stegne i po potrebi je nanesite iza ušiju i na zadnji deo vrata.

3. MENTA blagotvorno deluje u slučaju snažnih klaster glavobolja

Svi uživamo u čaju od mente, a mnogi ne znaju koliko njen miris blagotvorno deluje u slučaju snažnih klaster glavobolja.

Aroma mente ili nane pomaže u kontroli nesnosne glavobolje i cirkulacije krvi kroz čitavo telo.

Ulje iz ove biljke dostupno je u prodaji u formi kapsula, tečnosti, čaja i mirisnih štapića.

Udahnite miris mente da bi klaster glavobolja brže prošla i bila podnošljivija za organizam koji je trpi.

U činiju vruće vode nakapati 3-7 kapi ulja mente.

Pozicionirajte glavu i lice iznad činije, prekrijte se peškirom i inhalirajte isparenja ne duže od 2 minute.

Osim toga, ulje možete dodati u kupku i svega par kapi je dovoljna doza da vam pruži neophodno olakšanje.

4. KAJENSKA PAPRIKA ispoljava jako dejstvo kod klaster glavobolja

Hemijska komponenta kapsaicin, zastupljena je u ljutoj kajenskoj paprici i ispoljava jako dejstvo kod klaster glavobolja.

Ovaj sastojak se vezuje za nervne receptore i ponaša kao analgetik, a efektivnost pokazuje osećaj zagrevanja ili peckanja.

Kao što redukuje bolove u glavi, kajenska paprika sa kapsaicinom u sadržaju uspešno smanjuje jačinu bolova u predelu zglobova i mišića u ostalim delovima tela.

Kod kuće možete pripremiti melem od organskog kokosovog ulja i kajenske paprike u prahu.

5 kašika kokosovog ulja i kašiku kajenske paprike u prahu pomešajte i pomoću male količine masirajte bolna mesta.

Izbegavajte zonu oko očiju, nosa i usana.

Nakon upotrebe melema temeljno operite ruke.

ULOGA ISHRANE U SMANJENJU INTEZITETA KLASTER GLAVOBOLJA

Pravilnim odabirom namirnica koje sadrže korisne hranljive materija moguće je bar delimično ublažiti neprijatnu klaster glavobolju.

Naučno je dokazano da vitamin B2, poznat i kao riboflavin, smanjuje jačinu i učestalost ovakvih bolova u glavi.

Deficijencija ovog nutrijenta izaziva oštećenja na nervima i upale, što čini glabobolju teže podnošljivom.

Unesite dovoljne količine vitamina B2 tako što ćete u jelovnik uključiti povećane količine mlečnih proizvoda, jaja, orašastih plodova, jabuka i grožđa.

Od važnih minerala za ublažavanje klaster glavobolje ističe se magnezijum, a pacijenti sa takvim bolovima u predelu glave često imaju nizak nivo magnezijuma u organizmu.

Taj mineral je lociran u avokadu, bananama, crnom pasulju, spanaću, semenkama bundeve i jogurtu.

ODLAZAK NA SPAVANJE

Važno je da pacijenti sa klaster glavoboljama imaju večernju rutinu koja će opustiti organizam pre odlaska na spavanje u tačno određeno vreme.

Isto tako, trajanje noćnog sna treba da bude 7 ili 8 sati.

Otkriveno je da periodi kad se javlja glavobolja nastupaju upravo uz promenu navika u spavanju tokom noći.

Preporučuje se tuširanje svake večeri pre nego što legnete u krevet koji se nalazi u prethodno dobro provetrenoj i zamračenoj prostoriji.

Isključite sva svetla, a sa njima i uređaje kao što su televizor, radio, tablet i mobilni telefon.

AKUPRESURA ZA KLASTER GLAVOBOLJE

U tradicionalnoj kineskoj medicini, akupresura je zastupljena već nekoliko hiljada godina.

Ova drevna metoda podrazumeva pristup sličan akupunkturi, ali bez korišćenja igala.

Akupresurne tačke i meridijani koji se dobijaju njihovim povezivanjem stimulišu se vrhovima prstiju.

Tada dolazi do poboljšane cirkulacije i protoka energije, a zatim i do smanjenja ili eliminisanja brojnih tegoba.

Među njima su i bolovi karakteristični za klaster glavobolje, ali i oslobađanje od negativnog uticaja stresa.

TERAPIJA KISEONIKOM ZA KLASTER GLAVOBOLJE

Ovaj metod uključuje udisanje vazduha koji sadrži veći procenat kiseonika nego uobičajeno.

To se može realizovati na dva načina: putem manjih cevčica koje su povezane sa nozdrvama ili kroz masku koja se pozicionira na nos i usta.

Kada vazduh sa većom količinom kiseonika prodire u vaš organizam, ublažavaju se bolovi, uključujući i klaster glavobolje.

Osim toga, nestaju simptomi koji zahvataju oko poput suženja, otoka i crvenila.

Kiseonik se dozira i terapija se sprovodi u kontrolisanim uslovima od strane stručnog lica da ne bi došlo do neželjenih efekata.

ŠTA JOŠ MOŽE DA POMOGNE?

  • Tokom napada klaster glavobolje izađite napolje na svež vazduh. Udisanje kiseonika pružiće momentalno olakšanje.
  • Svakodnevna fizička aktivnost pojačaće cirkulaciju i sprečiće negativan uticaj stresa na telo. Ovo će značajno smanjiti neprijatnu, jaku glavobolju.
  • Duboko, ritmično disanje i vežbe disanja će uticati na popuštanje bolova. Upravo zato se pacijentima sa klaster glavoboljom preporučuje joga.
  • Izbegavajte pušenje i konzumiranje alkohola. Ove loše navike će povećati učestalost klaster glavobolja i njihov intezitet.

KADA POTRAŽITI HITNU MEDICINSKU POMOĆ?

Ne tako često, glavobolje su znak koji ukazuje na neko ozbiljnije medicinsko stanje.

Ukoliko su se šeme javljanja i prestanka bola promenile, bol traje neobično dugo ili su se pojavili neke druge neobične tegobe, odmah zatražite lekarsku pomoć.

Dodatne pojave koje su razlozi za zabrinutost jesu visoka telesna temperatura koja ne može da se spusti standardnim medikamentima i metodama, ukočenost u predelu vrata, utrnulost tela, poteškoće sa govorom i konfuzija.

ZAKLJUČAK

Prema statistici i dosadašnjim istraživanjima, jedna od hiljadu osoba će osetiti neprijatnu klaster glavobolju.

Trajni lek ne postoji, ali su ipak dostupna rešenja koja pružaju olakšanje i maksimalno odlažu pojavu novih bolova.

Uz prepisanu terapiju možete koristiti blagodeti prirode i bar se na neko vreme rešiti snažne glavobolje i nelagodnosti koje je prate.

Ponovo ćete moći da se posvetite poslu, porodici i sebi.

Popraviće se vaš kvalitet života na jednostavan način i zato se konsultujte sa vašim lekarom na vreme i otkrijte koje sredstvo ili metod najviše odgovara vašem organizmu i vašem slučaju.

DeMigra kapsule za prevenciju glavobolje i migrene

DeMigra za prevenciju glavobolje i migrene
Zatvori

DeMigra

960,00 din.

Reference:

https://en.wikipedia.org/wiki/Cluster_headache#:~:text=Cluster%20headache%20(CH)%20is%20a,15%20minutes%20to%203%20hours.

https://www.webmd.com/migraines-headaches/cluster-headaches

tenziona glavobolja

Tenziona glavobolja

Bolovi u predelu glave nikome nisu strani, a razlikuju se i dele na nekoliko tipova u zavisnosti od forme, pratećih simptoma i ‘’okidača’’.

Najčešći oblik je svakako tenziona glavobolja koja se javlja i kod dece i kod odraslih.

Smatra se da će se 80% ljudi u nekom trenutku života suočiti sa tenzionom glavoboljom.

U slučaju da se ona dogodi i vama, neophodno je da znate kako da sebi pružite olakšanje.

Obično tenziona glavobolja ne remeti pacijente u obavljaju svakodnevnih radnih zadataka, ali bol je svakako nelagodnost koju treba eliminisati.

To se može učiniti potpuno prirodno, bez konvencionalnih medikamenata koji neretko izazivaju neželjene efekte.

DEFINISANJE TENZIONE GLAVOBOLJE

Pod pojmom ‘’tenziona glavobolja’’ podrazumeva se neprijatan osećaj u predelu glave ili vrata koji se opisuje kao konstantni pritisak čiji intezitet varira.

Postoji u akutnom ili hroničnom obliku.

Akutna tenziona glavobolja je kratkotrajna i iščezava nakon nekoliko minuta ili nekoliko sati.

U ređim slučajevima, trajanje je izraženo u danima.

Ukoliko su bolovi prisutni duže od 15 dana svakog meseca smatraju se hroničnim.

Smatra se veoma čestim tipom glavobolje i može se javiti u bilo kom životnom dobu, a naročito kod tinejdžera i odraslih osoba.

Statistika pokazuje da žene češće pate od tenzione glavobolje od muškaraca.

Dijagnostikovanje tenzione glavobolje vrši se jednostavnim lekarskim pregledom u ordinaciji, a dodatna testiranja nisu neophodna.

Stručno lice može na osnovu Vašeg opisa bola u smislu karakteristika, lokacije i frekventnosti zaključiti da li Vas muči upravo tenziona glavobolja.

UZROCI TENZIONE GLAVOBOLJE

Tačni uzročnici tenzione glavobolje su nepoznati, ali uočeni su mnogi faktori koji utiču na razvoj ovakvog stanja.

U najvećem broju slučajeva, pacijenti osećaju ovakve bolove zbog nedostatka sna, preskakanja obroka ili izlaganja pojačanom stresu kao naročito izraženog ‘’okidača’’.

Pojedina medicinska stanja mogu biti praćena tenzionom glavoboljom, a jedan od primera je anksioznost.

Kod dece, tenziona glavobolja nastaje kao odgovor na stresne situacije poput socijalne izolacije, problema sa učenjem i školom, ali i dolaska novog člana porodice na svet.

Baš kod stresa u ovom slučaju bolovi nisu psihološka pojava, već neugodan osećaj koji je stvaran i potrebno je pronaći odgovarajuće sredstvo ili metod koji će ga smanjiti ili učiniti da potpuno nestane.

ZNACI KOJI UKAZUJU NA TENZIONU GLAVOBOLJU

Mahom, bolovi obuhvataju čitavu površinu glave, a počinju sa zadnje strane ili iznad obrva.

Dešava se da ljudi neprijatan osećaj porede sa stezanjem trake oko glave, uz mišićne kontrakcije u zoni vrata i ramena.

Kod pojedinih slučajeva dolazi do osetljivosti na jaku svetlost ili zvuk.

Simptomi koji su karakteristični druge tipove bolova u glavi poput mučnine, povraćanja i slabosti tela ne postoje kod tenzione glavobolje.

PRIRODNA SREDSTVA ZA TENZIONU GLAVOBOLJU

1. KAJENSKA PAPRIKA za ublažavanje svih tipova bolova

Ovo je poznato sredstvo za ublažavanje svih tipova bolova i upalnih procesa.

Prisustvo aktivnog sastojka kapsaicina čini kajensku paprika lekovitom i delotvornom kod tretiranja tegoba vezanih za tenzionu, ali i druge tipove glavobolje.

Poboljšava cirkulaciju i sprečava pojavu infektivnih bolesti.

U 120ml vode rastvoriti ¼ kafene kašičice kajenske paprike u prahu.

Rastvor nanositi pomoću pamučne vate ili tufera unutar nozdrva dok ne osetite toplotu.

2. SLAČICA za glavobolju

Obavezan je sastojak senfa, a takođe je primenljiva i kod tretiranja bolnih stanja u koja se ubraja tenziona glavobolja.

Podstiče cirkulisanje krvi, posebno nakon topikalne primene, jer prodire duboko kroz kožu.

Izmasirajte stopala uz korišćenje kvalitetnijeg maslinovog ulja.

Zatim, u duboki lavor, u koji možete potopiti stopala do članaka, sipajte vruću vodu i kašiku mlevenih semenki crne slačice.

Noge držite potopljene pola sata.

3. BADEMOVO MLEKO za tretman tenzione glavobolje

Smatra se zdravijom zamenom za kravlje mleko i idealnim napitkom za lečenje tenzione glavobolje.

Efektno je zbog prisustva magnezijuma i salicina.

Nakon unosa u organizam, salicin se transformiše u salicilnu kiselinu, jednog od glavnih sastojaka aspirina.

100g badema preliti sa 3dl hladne vode i pustiti sve da stoji dva sata.

Oljuštiti bademe i izblendati ih sa drugih 3dl vode, s tim što se u toku procesa blendanja voda dodaje pomalo da bi se dobila kompaktna smeša.

Procediti kroz gazu i piti tokom dana.

4. MENTA može ublažiti glavobolju

Mentol iz mente ublažiće glavobolje.

Otopiti 500g svinjske masti i staviti u nju dve šake svežih listića mente.

Kuvati na srednjoj temperaturi oko 10 minuta uz stalno mešanje.

Pred kraj dodati malo borove smole, kao i manje komade loja i voska.

Dok je još tečno, procediti kroz gazu i ostaviti da se stegne.

Dobijen melem mazati po potrebi na čelo, slepoočnice i zadnji deo vrata.

5. BOSILJAK za glavobolju

Ova biljka i začin jakog mirisa poznata je po tome što smiruje napete mišiće i tako tretira bolove u predelu glave.

Aroma bosiljka pomaže i kod psihičkih stanja poput depresije i anksioznosti.

U veću posudi sipati kašiku usitnjenog bosiljka i pustiti da se sve zagreva do ključanja.

Dobijenu tečnost koristiti za inhalaciju kada se bolovi jave.

6. LAVANDA za tretman glavobolje

I miris biljke kao što je lavanda deluje opuštajuće na čitav organizam, a to je od velike koristi pacijentima koji imaju problem sa tenzionom glavoboljom u akutnom ili hroničnom obliku.

U pripremljenu kupku nakapati nekoliko kapi eteričnog ulja na bazi lavande.

Lezite u kadu, opustite se i inhalirajte miris narednih 15-25 minuta.

7. RUZMARIN za tenzionu glavobolju

Rozmarinska kiselina je jedinjenje koje se nalazi u sastavu ruzmarina i ima snažno analgetsko i antiinflamatorno delovanje.

Korišćenjem ruzmarina za lečenje tenzione glavobolje poboljšaće se protok krvi i opustiti mišići, što će pružiti potrebno olakšanje.

Ruzmarin je zbog toga poznat narodni lek i za druge tipove bola.

Kašičicu sušenog ruzmarina i kašičicu sušene žalfije sipati u 200ml vode.

Nakon što smeša proključa ostavite je da se ohladi do sobne temperature i popijte je proceđenu.

MASAŽA ZA TRETIRANJE TENZIONE GLAVOBOLJE

Masaža predstavlja efektivni tretman kada je u pitanju borba protiv tenzione glavobolje.

Postoje tehnike koje pacijent može samostalno da izvodi u kućnim uslovima, a pojedine se primenjuju samo od strane stručnog, iskusnog lica.

Rezultati su sledeći: drastično se smanjuje trajanje glavobolje i njen intezitet, nestaju tenzija i napetost i ublaženi su prateći simptomi poput anksioznosti i depresije.

Organizam se fizički i psihički opušta što dovodi do olakšanja.

Istovremeno poboljšava se cirkulacija, kao i protok nutrijenata i kiseonika kroz čitavo telo.

Toksini se sa lakoćom izbacuju iz tela i to takođe ima učinak u procesu lečenja.

Tehnike masaže koje se izvode samostalno su jednostavne.

Da bi se bolovi što više umanjili, kao i spazam mišića, nežno vrhovima palčeva pritiskajte slepoočnice, uz kružne pokrete. Isto tako masirajte i kožu glave, a naročito obratite pažnju na delove iza i iznad ušne školjke.

Takođe, blago istezanje mišića vrata i ramena su od velike pomoći.

BIOFEEDBACK KAO SJAJNO REŠENJE

Biofeedback podrazumeva kontrolu procesa u telu koji se inače događaju i odvijaju automatski bez volje čoveka.

Pomoću posebnih senzora detektuju se bolne kontrakcije mišića i rezultati prikazuju pacijentu da bi naučio da tu pojavu samostalno predvidi i spreči.

Savremena tehnologija pomaže čoveku da u velikoj meri smanji negativan uticaj stresa na telo, koji se smatra glavnim pokretačem tenzionih glavobolja.

Dobri rezultati postižu se i kod hroničnih slučajeva koji se inače tretiraju i kontrolišu sa poteškoćama.

Uz to, poboljšava se raspoloženje i kvalitet sna.

Pored tenzione glavobolje, na ovaj način je moguće lečiti ili sprečiti i migrene.

PREVENTIVNE MERE

  • Svakodnevno uzimajte dovoljne količine tečnosti.

Dehidriran organizam trpi jače bolove i zato mu treba obezbediti potrebnu dozu čiste, filtrirane vode. Eksperti preporučuju 8-10 čaša vode na dan.

  • Identifikujte uzročnike da bi čitav proces lečenja prošao brzo i uspešno.

Određivanje terapije je znatno olakšano ukoliko je poznato šta je tačan ‘’okidač’’ za bolove, a u tome značajnu pomoć pruža dnevnik. Zapišite vreme kada bol počinje i prestaje, šta ste pojeli i popili svakog dana, koliko dugo ste spavali, šta ste radili pre nego što će bol započeti i šta je zaustavilo neprijatan osećaj.

  • Ukoliko je potrebno, proverite vid.

Naprezanje očnih mišića ili zdravstveni problem koji pogađa vaše oči kao prateći efekat može stvoriti tenzionu glavobolju. Prema preporuci optometriste nosite naočare ili kontaktna sočiva radi korekcije vida i ublažavanja pratećih tegoba.

  • Naučite da kontrolišete svoje telo u stresnim situacijama.

Kontrakcije mišića u predelu glave mogu biti uzrokovane negativnim efektima hroničnog stresa. Mnogi  ljudi smatraju da tehnike dubokog disanja i meditacija pomažu u takvim situacijama.

  • Odgovarajući položaji tela sprečiće neugodne kontrakcije mišića u zoni glave, vrata i ramena.

Ukoliko duže vreme tokom dana provodite u sedećem položaju, naročito dok radite na računaru, koristite stolicu koja će pružiti podršku donjem delu leđa i često pravite pauze da bi se prošetali. Vodite računa i da glavu držite pravo, a ramena delimično spuštena i postavljena nazad dok stojite.

KADA ZATRAŽITI HITNU MEDICINSKU POMOĆ?

Veoma jaka, neizdrživa glavobolja, pogotovo ako je nastupila naglo, predstavlja znak koji ukazuje na komplikacije ili neko ozbiljnije medicinsko stanje i kao takva zahteva brzu reakciju stručnog medicinskog osoblja.

Simptomi poput problema sa govorom, poremećaja vida i narušavanja ravnoteže smatraju se dodatnim razlozima za brigu.

Ukoliko primetite takve promene kod sebe nipošto ne pokušavajte sami da ih ublažite ili eliminišite kod kuće, već pozovite hitnu pomoć.

ZAKLJUČAK

Veoma je jednostavno eliminisati neprijatnu tenzionu glavobolju ili bar smanjiti njenu jačinu pomoću prirodnih rešenja koja se sa lakoćom prilagođavaju svima, bez obzira na starost, pol i generalno zdravlje.

Osim što ćete rešiti problem bolova koje trenutno osećate, primenite i jednostavne preventivne mere.

Glavobolje i simptomi koji ih prate će postati prošlost, pogotovo ako uočite i šta utiče na njihovu pojavu.

DeMigra kapsule za prevenciju glavobolje i migrene

DeMigra za prevenciju glavobolje i migrene
Zatvori

DeMigra

960,00 din.

Reference:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tension-headache/symptoms-causes/syc-20353977#:~:text=A%20tension%20headache%20is%20generally,aren’t%20well%2Dunderstood.

https://www.healthline.com/health/tension-headache

glavobolja koja traje danima

Jaka glavobolja koja traje danima

Ponekad, spavanje nije delotvoran način za ublažavanje ili eliminisanje neprijatnih bolova u predelu glave ili vrata.

Takav osećaj može trajati duže od jednog dana, što zamara i izaziva nervozu kod osoba koje se bore protiv njega.

Ukoliko se takva glavobolja javlja često, bitno utiče na kvalitet života i remeti svakodnevno obavljanje poslova i izvršavanje obaveza.

Međutim, nad ovakvim bolovima je ipak moguće uspostaviti kontrolu i to prirodnim putem, a čitav proces olakšava detekcija uzroka, kojih ima mnogo.

HRONIČNE GLAVOBOLJE

Većina ljudi se povremeno suočava sa glavoboljama.

Tada su analgetici sasvim dovoljno rešenje.

Ipak, ukoliko intezivni bolovi traju nekoliko dana prelaze u hronično medicinsko stanje.

Tačnije, glavobolje se definišu kao hronične ukoliko traju više od 15 dana u mesecu i to tri meseca zaredom.

Istraživanja su pokazala da su pod rizikom od jakih, dugotrajnih bolova u predelu glave mahom osobe ženskog pola koje pate od anksionosti, depresije, gojaznosti i drugih hroničnih oblika bola.

UZROCI DUGOTRAJNIH I JAKIH GLAVOBOLJA

Među najčešćim ’’okidačima’’ ističe se hroničan stres.

Bolovi predstavljaju fizičku reakciju tela na stresne situacije i anksionzost.

Kao rezultat dehidriranja organizma javljaju se dugotrajne i uporne glavobolje.

Tad se smanjuje volumen krvi, što dovodi do umanjenog protoka kiseonika ka mozgu.

Anemija je takođe jedan od tipičnih uzroka glavobolje koja je nepodnošljiva i danima ne prestaje.

Deficijencije gvožđa, vitamina B9 ili vitamina B12 smatraju se formama anemije i što su više izražene, glavobolje su jače, a sa njima i prateći simptomi nalik slabosti tela i kratkoći daha.

Bolovi u glavi koji traju danima neretko su simptomi nekog hroničnog oboljenja kao što su dijabetes, lupus i fibromijalgija.

Lista čestih uzroka dugotrajnih glavobolja uključuje i sinusne infekcije, disbalans hormona, nedostatak sna i preteran unos kofeina.

SIMPTOMI KOJI PRATE DUGOTRAJNE GLAVOBOLJE

Konstantne bolove u glavi prate i druge tegobe koje variraju u u zavisnosti od njihove forme, tačnije da li je u pitanju tenziona glavobolja, sinusna glavobolja, klaster glavobolja ili migrena.

Sam bol može biti koncentrisan samo na jednoj ili obe strane glave, a pacijenti neprijatan osećaj opisuju kao pulsiranje, probadanje ili stezanje.

Jaki bolovi dalje izazivaju mučninu sa ili bez povraćanja, pojačano znojenje i začepljen nos.

Osobe sa glavoboljama koje traju danima žalile su se i na osetljivost na zvuk ili jaku svetlost, kao i crvenilo očiju.

PRIRODNI LEKOVI ZA JAKE, SVAKODNEVNE GLAVOBOLJE

1. ĐUMBIR smanjuje jačinu bolova i mučninu

Koren đumbira smanjuje upalu zidova krvnih sudova u predelu glave i na taj način smanjuje jačinu bolova.

Stimuliše normalan rad organa za varenje, uz iščezavanje simptoma kao što je mučnina.

Pripremite pastu tako što ćete u dve supene kašike vode dodati dovoljno đumbira u prahu da bi dobili kompaktnu smešu.

Nanesite je na čelo i ostavite da deluje nekoliko minuta, a zatim je isperite.

2. LAVANDA redukuje jačinu glavobolje

Miris ulja lavande redukuje jačinu glavobolje i koristan je kod problema kao što su depresija, anksioznost i nesanica, a ove pojave često prate hronične oblike bolova u glavi.

Posebno je efektna kod neprijatnih tegoba izazvanih stresom.

Delotvorna je i bezbedna.

Nakapajte ulje lavande na čelo ili slepoočnice, a zatim pustite da ga koža upije i inhalirajte prijatan miris.

3. BELI LUK je odličan za dugotrajne glavobolje

Sjajan je za dugotrajne glavobolje koje su se javile zbog disbalansa hormona i povećane razdražljivosti.

Izgnječiti nekoliko čenova belog luka da bi se što više tečnosti oslobodilo, a sa njom i korisni aktivni sastojci.

Pripremiti oblog od dobijene paste tako što ćete izgnječen luk staviti na čistu gazu i pozicionirati je na čelo i slepoočnice tako da pasta dodiruje kožu.

Kada se pasta osuši skinuti oblog.

4. KARANFILIĆ je delotvoran kod snažnih i pulsirajućih glavobolja

Ovaj začin je delotvoran kod snažnih i pulsirajućih glavobolja koje danima ne prestaju.

Ponaša se kao prirodni analgetik zahvaljujući aktivnom sastojku eugenolu iz svog sastava koji blokira određene receptore bola.

U kašiku rastopljenog kokosovog ulja sipati dve kapi etarskog ulja na bazi karanfilića  i prstohvat morske soli.

Dobijenom smešom masirati bolne delove glave.

5. LIMUN za jake glavobolje i migrene

Dejstvo limunovog soka je dragoceno kod jakih glavobolja, a posebno kod migrene.

Bogat vitaminom C, ublažava bolove i poboljšava cirkulaciju.

Limun blagotvorno utiče na mozak, a posebno kod problema sa koncentracijom i depresijom.

Iscediti sok od jednog limuna i dodati dve kašičice soli sa velikom koncentracijom minerala, a zatim doliti čašu vode, promešati i popiti u jednom gutljaju.

6. KANTARION za glavobolju

Odavno su ponati pozitivni efekti katariona kada su u pitanju i akutni i hronični oblici bolova u predelu glave.

Koristi se i kao antidepresiv, a razlikuje se od konvencionalnih medikamenata po odsustvu neželjenih efekata.

Kantarion opušta i smiruje organizam i na taj način u velikoj meri smanjuje intezitet bolova.

Kašičicu osušene biljke preliti sa 200ml vrele, proključale vode.

Nakon 10 minuta stajanja procediti i piti tečnost lagano u toku dana.

UTICAJ ISHRANE NA TEGOBE KOJE PRATE HRONIČNE GLAVOBOLJE

Ono što jedete itekako može biti od pomoći pri tretiranju jakih, svakodnevnih bolova u predelu glave.

Ako su jake glavobolje uzrokovane anemijom, nedostatak ključnih elemenata je moguće nadoknaditi ishranom i rešiti problem.

Gvožđe se u velikim količinama nalazi u morskim plodovima, zelenom lisnatom povrću, jetri domaćih životinja i mahunarkama.

U mahunarkama se takođe nalazi i vitamin B9, a ovaj element poznat i kao folna kiselina moguće je obezbediti i konzumiranjem jaja, cvekle i citrusnog voća.

Nadoknadite vitamin B12 uzimanjem morske ribe, ali i obogaćenih cerealija i mlečnih proizvoda.

Naravno, nikako ne zaboravite da svakodnevno unosite i dovoljne količine čiste vode, a preporučena količina od strane stručnjaka jeste 8-10 čaša dnevno.

Da bi se dodatno motivisali i lakše prihvatili ovu novu naviku, možete u čašu dodati kolut limuna ili nekoliko listića mente.

Tečnost je moguće nadoknaditi i putem namirnica koje u sebi sadrže velik procenat vode, a u tu grupu se ubrajaju lubenica, paradajz, krastavac i celer.

Čajevi i sveže ceđeni sokovi su takođe poželjni, a napitke sa kofeinom izbacite iz upotrebe (kafa, energetski napici, gazirana pića…).

PRIMERI EFEKTNIH TRETMANA ZA JAKE BOLOVE U GLAVI

  • AKUPUNKTURA

Korišćenje veoma tankih igala koje se ubadaju u tačno određene tačke na telu smanjiće učestalost glavobolja i njihovu jačinu.

Definisane energetske tačke locirane su blizu nerava koji se vrhovima igala stimulišu radi oslobađanja hormona kao što je endorfin.

Često se preporučuju tretmani koje treba realizovati jednom ili dva puta nedeljno, a pozitivan efekat je posebno izražen kod migrena i tenzione glavobolje.

  • MASAŽA

Putem masaže se opuštaju napeti mišići i ublažavaju bolovi u glavi, a istovremeno se smanjuje negativan uticaj stresa na organizam.

Pritiskanjem određenih tačaka i izvođenjem kružnih pokreta oslobađa se neprijatan pritisak, a tegobe nestaju.

Određene tehnike možete samostalno primenjivati kod kuće, a neke izvode samo sertifikovani stručni maseri.

  • BIOFEEDBACK

Kontrola hronične glavobolje će biti znatno olakšana ukoliko zaista postanete svesni njenog postojanja i naučite da direktno utičete na reakcije tela poput telesne temperature, grčenje mišića i broj otkucaja srca u minuti.

Biofeedback jer upravo neka vrsta obuke kroz koju pacijenti izučavaju progresivnu relaksaciju mišića i kontrolu odgovora organizma na različite promene.

Biofeedback terapiju sprovode samo kvalifikovani profesionalci – najčešće psiholozi ili psihijatri.

KORISNI SAVETI

Obratite pažnju na trajanje noćnog sna.

Poželjno je da spavate 7-8 sati tokom noći da bi imali energije za novi dan, a takođe i da se lakše izborite sa dugotrajnim, jakim bolovima u predelu glave. Istuširajte se pre spavanja, zamračite provetrenu prostoriju i ugasite sve uređaje koji emituju svetlost i zvuk.

Suočite se sa stresom putem tehnika koje će kontrolisati njegov uticaj na organizam.

Glavobolje će nestati i živećete zdravije i srećnije tako što ćete se fokusirati na pozitivne misli i prihvatiti da postoje događaji do kojih dolazi van vaše kontrole. Isprobajte metode relaksacije poput joge i meditacije, a od velike koristi su i raznovrsni hobiji, slušanje lagane muzike i druženje sa dragim osobama.

Preterivanje sa uzimanjem analgetika daje negativne efekte.

Da li ste uzeli duplu dozu leka i bolovi su još intezivniji, umesto da postanu podnošljiviji i blaži? Terapija se za ovakva stanja po pravilu ne koristi duže od dve nedelje, a od velike važnosti jeste poštovanje propisanih doza.

Ako imate neko hronično oboljenje koje je praćeno glavoboljama, redovno se kontrolišite i pratite uputstva vašeg lekara.

Pridržavajte se terapije, reagujte ukoliko primetite moguće komplikacije i vodite računa o svom zdravlju uopšte. Na ovaj način će i bolovi u glavi biti u velikoj meri ublaženi i bitno će se skratiti njihovo trajanje.

KADA TREBA ZATRAŽITI HITNU MEDICINSKU POMOĆ?

Glavobolja može biti simptom vrlo ozbiljnog zdravstvenog problema i ukazati na medicinsko stanje zbog kojeg je neopodna pomoć stručnih osoba.

Razlog za zabrinutost je svakako jaka glavobolja koja nastupa iznenada, ali uz to i znaci poput ukočenosti vrata i visoke temperature.

Neurološke promene i poremećaji u kombinaciji sa bolovima u predelu glave takođe zahtevaju hitan pregled, a među njima su konfuzija, poremećena koordinacija i problemi sa govorom i hodom.

Važno je napomenuti da glavobolja koja predugo traje, a nastala je nakon povrede glave, zahteva brzu reakciju medicinskog tima.

ZAKLJUČAK

Postoji više tipova glavobolje koji mogu poprimiti hroničan oblik, ali važna je činjenica da ih je moguće ublažiti, a u mnogim slučajevima čak i eliminisati u potpunosti.

Najefektivniji tretman za uporne glavobolje dobićete svakako nakon konsultacije sa lekarom, pregleda i konstatovanja dijagnoze.

Sve navedene metode kombinujte sa određenom terapijom, a da bi vaš izbor bio adekvatan i prilagođen vašem slučaju pre svega razgovarajte sa stručnim licem koje prati vaše zdravstveno stanje.

DeMigra kapsule za prevenciju glavobolje i migrene

DeMigra za prevenciju glavobolje i migrene
Zatvori

DeMigra

960,00 din.

Reference:

https://www.healthline.com/health/headache-wont-go-away#possible-causes

https://www.everydayhealth.com/pain-management/headache/headache-without-end.aspx

kako zaustaviti migrenu

Kako zaustaviti migrenu

Svaka odrasla osoba se tokom života više puta suočila sa neprijatnom i često teško podnošljivom pojavom kao što su bolovi u predelu glave.

Međutim, migrena nije samo obična glavobolja zbog simptoma koji je prate i nije moguće kontrolisati je i brzo ublažiti konvencionalnim lekovima.

Uzroci su različiti, a najčešće su to stres, loša ishrana, nedostatak sna i nizak nivo glukoze u krvi.

Postoje prirodna rešenja koja će dovesti do poboljšanja, umanjiti bolove i sprečiti njihovu pojavu na duži vremenski period.

Mogu se kombinovati i prilagoditi se svakom pacijentu, bez obzira na godine i zdravstveno stanje uopšte.

ZNACI KOJI UKAZUJU NA POJAVU MIGRENE

Postoje simptomi koji nastupaju pre i tokom glavobolje, ali i posle nje.

Sama glabovolja može biti srednjeg inteziteta ili teško podnošljiva, a bol se opisuje kao pulsirajući neprijatan osećaj koji zahvata jednu stranu glave.

Nekoliko sati ili dana pre javljanja bola kod 20-60% pacijenata dolazi do aure, koja podrazumeva trenutni poremećaj vida i utrnulost ruku i nogu.

Zajedno sa bolom, tipičan je osećaj mučnine koji često prati i povraćanje ili nazalna kongestija.

Ponekad, bol se pojačava tokom fizičke aktivnosti ili istezanja, a izvršavanje svakodnevnih obaveza postaje skoro nemoguće.

Pacijentima smeta jaka svetlost ili određeni zvuci.

Kada napad prođe, dolazi do malaksalosti organizma i nervoze.

ISHRANA KAO POMOĆ I PREVENTIVA

Mnogi pacijenti uočavaju da neke vrste namirnica uzrokuju migrenu u njihovom slučaju.

Najčešće su to industrijske prerađevine, čokolada, alkohol i napici koji sadrže kofein.

Kada primetite šta tačno izaziva nesnosne glavobolje, mučninu i nervozu, lakše ćete sprečiti ovakve tegobe u budućnosti.

Kod planiranja obroka, vodite računa da svakog dana jedete u vreme koje ste odredili za doručak, ručak, večeru i obe užine.

Ne preskačite obroke jer će to izazvati učestale glavobolje i intezivnije simptome.

Unosite dovoljno svežeg voća i povrća, mesa, mlečnih proizvoda sa niskim procentom masnoća, orašastih plodova i semenki.

NE ZABORAVITE NA REDOVNU HIDRATACIJU

Često, nedostatak tečnosti predstavlja ’’okidač’’ za migrenu.

Događa se da ljudi ne piju dovoljno vode jer su zauzeti, bolesni ili nemarni ili im izvor nije dostupan zbog putovanja ili nekog drugog razloga.

Unos 8-10 čaša čiste, filtrirane vode svakoga dana pomoći će u prevenciji migrene i značajnom ublažavanju postojećih tegoba.

Uvek nosite uz sebe flašicu punu sveže vode koja će Vam uvek biti pri ruci, posebno tokom leta.

Ukoliko Vam ne prija da unosite veće količine čiste vode, dodajte joj aromu tako što ćete nakapati par kapi soka od sveže ceđenog limuna ili u čašu staviti par svežih listića mente.

MASAŽA ZA TRETIRANJE MIGRENE

Postoje tehnike masaže koje podstiču opuštanje mišića, cirkulaciju i nestajanje simptoma koji prate migrenu.

Neke od njih pacijenti mogu da izvode samostalno, a određene realizuju samo licencirani, stručni maseri.

Do željenog olakšanja najbrže dovode švedska masaža, sportska masaža i refleksologija.

Pojedini pacijenti zbog migrene su ekstremno osetljivi na dodir pa se njima masaža ne preporučuje jer izaziva kontraefekat.

Takođe, osobe koje pate od pojedinih infektivnih kožnih oboljenja, imaju frakture ili su u skorije vreme imale hiruršku intervenciju ne smeju da praktikuju masažu radi zaustavljanja migrene.

RECEPTI TRADICIONALNE MEDICINE ZA TRETIRANJE MIGRENE

1. JABUKOVO SIRĆE SA MEDOM PROTIV MIGRENE

U čašu mlake vode dodati kašiku 100% prirodnog jabukovog sirćeta i supenu kašiku kvalitetnog meda, dobro promešati i odmah popiti.

Jabukovo sirće se preporučuje posebno za migrene izazvane lošom i neredovnom ishranom, kao i poremećajem nivoa glukoze u krvotoku.

Takođe, služi i kao odlično sredstvo za detoksikaciju organizma.

Med se ponaša kao prirodni antiseptik i u kombinaciji sa jabukovim sirćetom pomaže u ublažavanju simptoma migrene.

2. KOPRIVIN MED ZA MIGRENU

U blenderu izmiksati 1kg lišća koprive, dva limuna sa korom i dve jabuke.

Dodati 500g meda i želatin, a zatim smesu prebaciti u sterilne tegle koje ćete čvrsto zatvoriti.

Svakog dana uzeti po dve kašike smeše pre glavnog obroka.

Putem opuštanja napetih mišića, kopriva zaustavlja nepodnošljivu migrenu.

Istovremeno, listovi ove biljke čiste krv i nadoknađuju gvožđe, što je korisno za pacijente koji imaju problem sa deficijencijom ovog minerala.

3. SIRUP OD ĐUMBIRA I LIMUNA UBLAŽAVA MUČNINU KOD MIGRENE

Oljuštiti jedan koren đumbira i iseckati ga na manje kockice.

Dodati 1kg šećera i preliti sve sa 2l vode.

Nakon što smeša provri, ostavite je da odstoji 12 sati.

U to nacediti sok od 1.5kg limuna i sve sipati u plastične flaše koje ćete čuvati u frižideru.

Svakog dana popiti po čašu sirupa rastvorenog u vodi.

Limun i đumbir ublažavaju simptom karakterističan za migrenu – mučninu.

4. ČAJ OD RUZMARINA ZA GLAVOBOLJU

Kašičicu osušene biljke preliti sa 200ml ključale vode.

Posle 10 minuta stajanja procediti i popiti.

Uzimati 1-2 puta dnevno.

Delotvornost ruzmarina kod migrene je dobro poznata, a njegov značaj se posebno ogleda u sposobnosti sprečavanja pogoršanja postojeće glavobolje.

Osim što je sjajan prirodni analgetik, ruzmarin je efikasan i u borbi protiv stresa, loše cirkulacije i problema sa pamćenjem.

AROMATERAPIJA ZA PACIJENTE SA MIGRENOM

Putem aromaterapije koriste se prirodni ekstrati biljaka, najčešće u formi eteričnih ulja, radi ublažavanja simptoma različitih zdravstvenih poremećaja, a na dugačkom spisku nalazi se i migrena.

Eterična ulja su visoko koncentrovane tečnosti pripremljene od bilo kog dela lekovite biljke.

Uglavnom se pre upotrebe mešaju sa baznim uljem kao što je bademovo, maslinovo, kokosovo ili ulje jojobe.

Postoji nekoliko tipova eteričnih ulja čija je delotvornost dokazana u borbi protiv tegoba koje prate migrenu:

  • MENTA

U sastavu ovog eteričnog ulja nalazi se mentol koji pomaže u ublažavanju bolova tokom napada migrene i opuštanju napetih mišića. Potrebno je razblažiti par kapi ulja mente u kašičici baznog ulja, a zatim smešu naneti na slepoočnice.

  • LAVANDA

Poznata je po svom umirujućem efektu zbog kojeg se intezitet bola značajno smanjuje, a pacijent mirnije spava tokom noći. Nakapati nekoliko 4-5 kapi eteričnog ulja lavande na jastuk pre spavanja i inhalirati miris.

  • JASMIN

Etarsko ulje na bazi jasmina nije poznato samo po predivnom mirisu, već i analgetskom delovanju korisnom kod migrena. U razblaženom obliku, koristiti ovo ulje za masažu čela i slepoočnica ukoliko su tegobe prisutne.

  • GERANIJUM

Pomaže pri opuštanju zgrčenih mišića i smiruje čitav organizam, što smanjuje intezitet bolova. Pomešati 5-8 kapi eteričnog ulja geranijuma sa supenom kašikom baznog ulja i sve dodati u pripremljenu vodu za kupanje.

BIOFEEDBACK TERAPIJA ZA MIGRENU

Putem biofeedback-a, pacijenti uče da kontrolišu procese u telu koji se inače događaju bez naše volje.

Ovde se ubrajaju srčani ritam, moždane funkcije, telesna temperatura i tonus mišića.

Mnoga bolna medicinska stanja regulišu se putem biofeedback terapije, a migrena je svakako jedna od njih.

Osim toga, ovakav pristup lečenja dao je izvanredne rezultate i kod poremećaja ponašanja, urinarne i fekalne inkontinencije, bolesti zavisnosti i nesanice.

Terapija traje između 40-60 minuta, a tačno vreme i trajanje treninga zavise od generalnog zdravlja pacijenta i ostvarenih rezultata.

TOPLE I HLADNE OBLOGE

Reakcije organizma se razlikuju od pacijenta do pacijenta, što znači da je neophodno probati obe varijante i tako se uveriti koja Vama najviše odgovara.

Kod nekih ljudi, ledene obloge su se pokazale kao efektne, pružajući pomoć najčešće kod migrena nastalih zbog jake sunčeve svetlosti ili visokih temperatura vazduha.

Pripremite ih tako što ćete u pamučnu krpu uviti nekoliko kockica leda i nasloniti na bolno mesto.

Petnaest minuta držite oblog, a zatim napravite još 15 minuta pauze pre nego što pripremite nov.

Pojedinima više odgovaraju zagrejan peškir ili flašica napunjena vrelom vodom.

Ponekad je potrebno kombinovati i hladne i tople obloge da bi neprijatni bolovi potpuno iščezli.

Slično delovanje ima i tuširanje uz naizmenično korišćenje mlazeva vruće i hladne vode.

ODMOR U TIHOJ I MRAČNOJ PROSTORIJI

Brojni pacijenti su kao prateće efekte migrene navodili osetljivost na svetlost i zvuk.

Zbog toga su teže podnosili bolove i osećali se uznemireno.

Ukoliko imate isti problem, važno je da se povučete u miran prostor gde ćete moći da se opustite i time brže dođete do potrebnog olakšanja.

Svoju spavaću sobu redovno provetravajte, a uveče spavajte bez lampe, televizora i mobilnog telefona.

Uvedite neki večernji ritual koji će vam pomoći da se lakše umirite, kao što je topla kupka, slušanje lagane instrumentalne muzike ili čitanje neke lepe knjige.

Noćni san treba da traje između 7 i 9 časova.

BORBA PROTIV STRESA

Stres i migrena su itekako povezani i podjednako remete ritam života svakog pacijenta, ugrožavajući njegovo zdravlje.

Svakodnevni stres je nemoguće potpuno zaobići, ali se njegov uticaj može uspešno kontrolisati.

Uživajte u društvu dragih ljudi.

Isprovajte joga vežbe ili meditaciju.

Učinite svoj život jednostavnijim tako što ćete se rešiti stvari koje vas nepotrebno opterećuju, a slobodno vreme posvetite interesantnim i relaksirajućim hobijima.

Kroz pozitivne misli i aktivnosti koje vas ispunjavaju, smanjićete negativan uticaj stresa na organizam i izboriti se sa migrenom.

VOĐENJE DNEVNIKA

Evidencija napada migrene pomoći će u prepoznavanju okidača.

To će olakšati kontrolu glavobolja i drugih simptoma i zato vodite dnevnik svakog dana i zapišite sve informacije i činjenice.

Ubeležite kada su tegobe počele, koliko dugo su trajale, koju terapiju ste uzeli i da li je bilo znakova upozorenja.

ZAKLJUČAK

Zajedno sa medikamentima koje je odredio vaš lekar, a vrlo često i samostalno, prirodne metode pružiće vam potrebno rasterećenje i umiriti čitav organizam od napada migrene.

Možda će biti neophodno vreme da bi otkrili terapiju koja vašem telu najviše odgovara.

Jednom kada naučite kako da preduhitrite glavobolju ili zaustavite tegobe koje već neko vreme traju, lakše ćete usmeriti koncentraciju na radne zadatke i obaveze i takođe se odmoriti bez neprijatnih simptoma karakterističnih za migrenu.

DeMigra kapsule za prevenciju glavobolje i migrene

DeMigra za prevenciju glavobolje i migrene
Zatvori

DeMigra

960,00 din.

Reference:

https://www.webmd.com/migraines-headaches/5-ways-to-get-rid-of-headache

https://www.webmd.com/migraines-headaches/ss/slideshow-home-remedies-for-migraines

https://www.healthline.com/health/migraine/treating-migraines/how-to-get-rid-of-a-migraine

vrste glavobolja

Vrste glavobolja

Bolovi u predelu glave smatraju se vrlo čestom pojavom i ne postoji osoba koja nije osetila tokom života makar blaži oblik glavobolje.

Ovo neprijatno stanje smatra se jednim od najčešćih razloga zbog kojih se izostaje iz škole ili sa posla.

Takođe može poremetiti društveni život, remetiti normalan san tokom noći i izazvati psihičke probleme nalik anksioznosti i depresiji.

Uzročnici glavobolja su različiti i zato postoji više vrsta ovakvih bolova.

Svaku od njih je moguće ublažiti u određenoj meri ili potpuno eliminisati.

PRIMARNE GLAVOBOLJE

U ovu grupu spadaju bolovi u glavi koji nisu izazvani nekom bolešću ili drugim zdravstvenim poremećajem.

Tada su sami bolovi glavni problem, odnosno ne predstavljaju simptom ili znak koji ukazuje na neko drugo medicinsko stanje.

Primarne glavobolje utiču na pad kvaliteta života i mahom ne predstavljaju opasnost po život pacijenata.

One se mogu razviti kao epizodne ili hronične.

Epizodne glavobolje se periodično javljaju i traju oko pola sata do čak nekoliko časova.

Hronični bolovi mogu potrajati danima.

Postoje četiri grupe primarnih glavobolja:

1. KLASTER GLAVOBOLJE:

Neprijatan osećaj koji prati ovaj tip glavobolje opisuje se kao gorući i probadajući, a izvor bola se nalazi u predelu oka, uz mogućnost proširenja na čelo.

To oko postaje crveno i preterano vlaži, zenica je skupljena, a kapak otiče.

Pored toga, pacijenti sa klaster glavoboljama žale se i na rinoreju i prekomerno znojenje.

Ovakve tegobe se najčešće primećuju tokom noći i ponekad su vrlo intezivne i teško podnošljive.

Potrebno ih je kontrolisati odmah nakon što se pojave, jer za sad lek ne postoji.

Tada jeste od velike pomoći izbegavanje ’’okidača’’ kao što su mirisi jakih hemikalija i duvanski dim.

2. TENZIONE GLAVOBOLJE

Smatraju se najčešćim primarnim glavoboljama među tinejdžerima i odraslim osobama.

Ljudi koji trpe tenzione glavobolje svoje bolove neretko opisuju kao pritiskanje ili stezanje trake oko glave.

To zatezanje oseća se u predelu čela i zadnjeg dela glave.

Mišići vrata i ramena postaju osetljivi.

Bolovi mogu trajati satima ili danima, a nastaju kao neželjeni efekat korišćenja antiinflamatornih medikamenata ili sredstava za opuštanje mišića, kao i fizikalnih terapija.

Kao prvu pomoć najbolje je koristiti prirodne lekove protiv bolova i mirovati u tihoj i provetrenoj prostoriji.

Pored toga, moguće je isprobati hladne obloge koje ćete staviti na zadnji deo vrata.

3. HIPNIČNE GLAVOBOLJE

Predstavljaju retku formu glavobolja karakterističnu za osobe starije od 50 godina.

Opisuju se kao pulsirajući bolovi sa obe strane glave, a prateći simptomi su najčešće mučnina i osetljivost na svetlost i zvukove.

Hipnične glavobolje se javljaju svake noći u isto vreme i traju manje od sat vremena, a ređe do tri sata.

Za ovakve bolove postoje posebne terapije, jer konvencionalne metode za druge tipove glavobolja ne daju nikakve rezultate.

Pacijentima je pomogao i prestanak konzumiranja napitaka sa kofeinom, među kojima su kafa, pojedini gazirani sokovi i energetska pića.

Oni su ipak bezopasni i zbog njih ne dolazi do daljeg pogoršanja zdravlja.

4. MIGRENA

Smatra se da jedna od sedam osoba ima probleme sa migrenom, čiji je tačan uzrok potpuno nepoznat medicinskim stručnjacima.

Ovakvo medicinsko stanje primećuje se i kod dece i kod odraslih, a kada je u pitanju pol, među pacijentima ima mnogo više žena nego muškaraca.

Karakterišu je simptomi poput pulsirajućeg bola koji je lociran samo na jednoj polovini glave, nesvestica, mučnina, zamagljen vid i pojačana osetljivost na glasne zvukove, specifične mirise i jaku svetlost.

Ipak, postoje brojni tretmani koji pružaju brzo olakšanje pacijentima sa migrenom, među kojima dominiraju oni koji su bazirani na prirodnom lečenju.

Takođe, izbegavanje pokretača simptoma je od velike pomoći, a to su uglavnom unos pojedinih namirnica ili nedostatak sna.

SEKUNDARNE GLAVOBOLJE

Pod sekundarnim glavoboljama podrazumevaju se bolovi koji se javljaju uz neku bolest ili poremećaj zdravlja i rada organizma.

Do olakšanja dolazi brže nakon što se utvrdi tačan uzrok.

Najčešći oblici sekundarnih glavobolja su:

1. SINUSNE GLAVOBOLJE

Kao rezultat sinusne infekcije ili respiratorne alergije, kao i upale koja prati ovakva stanja, dolazi do pojave bolova u zoni čela, nosa i ispod očiju koji su duboki i konstantni.

Ponekad se bol širi ka vilici i zubima ukoliko je upala jača.

Postaju intezivniji tokom istezanja vratnih mišića ili naglih pokreta glavom.

Pored toga, prisutni su i drugi simptomi sinusitisa među kojima su otečeno lice, nazalna kongestija, povišena telesna temperatura i specifičan ukus u ustima.

Oslobađa se gust sekret iz nosa žute ili zelene nijanse.

Sinusne glavobolje se uobičajeno leče OTC medikamentima zajedno sa nazalnim dekongestivima koji su često bazirani na rastvoru morske soli i moguće ih je napraviti kod kuće.

2. HORMONSKE GLAVOBOLJE

Disbalans hormona estrogena i progesterona kod devojaka i žena dešava se tokom različitih pojava i perioda u životu.

Najčešći ’’okidači’’ za glavobolje koje su usko povezane sa takvim problemom jesu menstrualno krvarenje, trudnoća i menopauza.

U pojedinim slučajevima, bolove u glavi izaziva korišćenje kontraceptivnih pilula.

Neretko, simptomi su vrlo slični stanju poput migrene, a pored toga događa se i da osoba koja trpi bol oseća i hroničan umor praćen bolovima u zglobovima, pojavom akni, problemima sa koordinacijom i konstipacijom.

Nesteroidnim antiinflamatornim lekovima se uglavnom brzo otklanjaju neprijatnosti, a triptani postoje kao druga opcija.

3. GLAVOBOLJE NASTALE ZBOG HIPERTENZIJE

Povišen krvni pritisak neretko je praćen bolovima u predelu glave i oni predstavljaju svojevrsno upozorenje – da je pritisak naglo skočio ili je opasno visok.

Moguće je osetiti bolove i na jednoj i na drugoj strani glave, uz karakteristično pulsiranje.

Na trenutak dolazi do zamućenja vida, epistakse i kratkoće daha.

Ovakvi bolovi i prateći simptomi zahtevaju momentalnu reakciju stručnog medicinskog osoblja.

Odmah nakon što se uspostavi kontrola nad tenzijom, neugodan osećaj nestaje.

Ukoliko pacijent poštuje tok terapije i uzima prepisane medikamente na vreme, takvi bolovi se više neće javljati.

4. GLAVOBOLJE NASTALE ZBOG UZIMANJA PREVELIKIH KOLIČINA MEDIKAMENATA

Ovaj tip sekundarne glavobolje  je vrlo čest i pojavljuje se kao neželjeni efekat korišćenja lekova, a posebno nakon frekventnog uzimanja ili unosa doza većih od propisanih.

Slične su tenzionim glavoboljama.

Medikamenti koji uzrokuju bolove u predelu glave, ukoliko se ne koriste po uputstvu proizvođača ili preporuci lekara, su uglavnom paracetamol, ibuprofen, aspirin, triptani i opioidi.

Jedino efektivno rešenje u ovom slučaju je potpun prestanak uzimanja lekova zbog kojih je problem nastao i određivanje nove terapije koja će se sprovoditi pod nadzorom stručnog lica.

Bolovi potpuno prestaju u roku od deset dana.

5. POSTTRAUMATSKE GLAVOBOLJE

Do ovakvih bolova dolazi 2-3 dana nakon povrede glave, koja je često ozbiljna i izaziva brojne posledice.

Tup bol s vremena na vreme menja intezitet i prate ga vrtoglavica i nervoza.

Osobe sa ovakvim bolovima žale se i na probleme sa pamćenjem i koncentracijom.

Brzo se umaraju i nisu u mogućnosti da brzo vrate neophodnu energiju.

Posttraumatska glavobolja se u praksi često poredi sa migrenom ili tenzionim glavoboljama.

Neugodan i iritantan osećaj traje mesecima i svo vreme je neophodno praćenje stanja pacijenta od strane lekara.

Hitna medicinska pomoć je potrebna u slučaju komplikacija poput gubitka svesti, epileptičkog napada, povraćanja ili velikih smetnji vezanih za čulo sluha i vida.

ALTERNATIVNA MEDICINA ZA RAZLIČITE VRSTE GLAVOBOLJA

  • DELOTVORNI PRIRODNI LEKOVI

Repuh se pokazao kao odlična lekovita biljka za ublažavanje postojećih bolova.

Vratić je koristan kao preventiva za osobe koje se bore protiv čestih napada migrene.

Ruzmarin je značajan jer smanjuje intezitet glavobolje putem poboljšanja cirkulacije.

Umirujući efekat kamilice je od velike pomoći i u vidu čaja opustiće napete mišiće i rešiti problem sa bolovima u predelu glave.

Često se preporučuju hladne i tople obloge.

  • PRIRODNE TERAPIJE PROTIV BOLOVA U GLAVI

Tehnike relaksacije, nalik progresivnom opuštanju mišića i kontrole disanja, od velikog su značaja za sve vrste glavobolja, i smanjuju njihovu jačinu.

Olakšanje pruža i masaža, uz širok spektar pokreta koje bira i izvodi obučena i iskusna osoba.

Akupunkura je takođe delotvorna kada su u pitanju bolovi u glavi, a posebno je efektna kod tenzionih glavobolja.

Biofidbek pomaže kod ublažavanja delovanja stresa na organizam, što istovremeno eliminiše bolove u predelu glave.

  • PROMENE U ISHRANI ZA UBLAŽAVANJE GLAVOBOLJE

Jedan od prvih koraka je svakako smanjenje unosa soli i hrane koja u sebi sadrži visok procenat ovog sastojka, jer je dokazano da so pojačava glavobolje i podstiče njihovo učestalo javljanje.

Medicinski stručnjaci preporučuju antiinflamatornu ishranu i unos namirnica poput svežeg voća i povrća, proizvoda od integralnog brašna i ribe.

Previše kafe, alkoholnih napitaka i čokolade rezultiraće čestim i upornim glavoboljama.

  • SUPLEMENTI ZA ELIMINISANJE BOLOVA

Antioksidant poznat kao koenzim Q10 važan je za tretiranje i prevenciju glavobolja.

Riboflavin, odnosno vitamin B2, sprečava napade migrene.

Nizak nivo magnezijuma u telu izaziva bolove u glavi i moguće ga je nadoknaditi putem suplementacije i tako se rešiti neprijatnosti.

Za prevenciju migrene i drugih tipova glavobolja sjajan je melatonin.

ZAKLJUČAK

Uzroci zbog kojih se javljaju glavobolje, kao i lokacije, od velike su pomoći prilikom određivanja terapije koja će biti delotvorna protiv takvih problema i uticati na njihovo eliminisanje na duži vremenski period.

Naravno, važno je znati da nijedan ljudski organizam nije u potpunosti isti, što znači da na različite načine trpi napade patogena, razvoj oboljenja i simptome koji prate nastale zdravstvene probleme.

U slučaju da već određeni lekovi, pa čak i oni prirodni, ne daju očekivane rezultate ili dolazi do vidnog pogoršanja stanja ugrožene osobe, potrebno je što pre zatražiti lekarski pregled i stručnu pomoć.

DeMigra kapsule za prevenciju glavobolje i migrene

DeMigra za prevenciju glavobolje i migrene
Zatvori

DeMigra

960,00 din.

Reference:

https://www.healthline.com/health/headache/types-of-headaches

https://www.webmd.com/migraines-headaches/migraines-headaches-basics

Lecenje glavobolje kod dece i odraslih

Lečenje glavobolje kod dece i odraslih

Nebitno koliko godina imate, sigurno znate koliko je neprijatna glavobolja. Deca, kao i odrasle osobe, mogu imati problem sa ovim neprijatnim osećajem.

Postoji širok spektar uzroka, a ova pojava se može sa lakoćom eliminisati. Kada se jave bolovi u glavi, nepohodno je pronaći sredstvo koje će pružiti brzo olakšanje.

Umesto uzimanja medikamenata, odrasli i deca mogu isprobati prirodne lekove, ali i neke bezbedne metode da bi se rešili bolova bez obzira na uzrok, vrstu, učestalost i intezitet.

ZAŠTO SE JAVLJAJU GLAVOBOLJE?

Deca koja nisu dovoljno naspavana, ali i odrasli koji malo spavaju, mogu se često suočavati sa glavoboljom.

Nedostatak odmora znači i nedostatak energije što se negativno odražava na organizam u vidu brojnih simptoma, među kojima je i bol u predelu glave.

Vreme provedeno na jakom suncu isto tako izaziva bolove. Loša ishrana i preskakanje obroka takođe predstavljaju česte uzroke ovakvih tegoba. U tom slučaju, bolovi su pokazatelj niskog nivoa glukoze u krvotoku.

Sinusne infekcije često prate bolovi u glavi. Ukoliko telu nedostaje voda, jedan od pokazatelja je upravo glavobolja.

Tegobe se mogu javiti zbog prevelikog stresa, ali i predugog gledanja u ekran mobilnog telefona ili računara.

TIPOVI GLAVOBOLJA

Postoji nekoliko vrsta bolova koji se javljaju u predelu glave.

Najčešća je svakako tenziona glavobolja, nastala zbog negativnog delovanja stresa na organizam u vidu grčenja mišića. Bol je uglavnom lociran na temenu.

Sinusne glavobolje se javljaju kao rezultat jakih i dugotrajnih sinusnih infekcija. Locirane su u predelu očiju i nosa.

Klaster glavobolju karakteriše neprijatan osećaj primetan na jednoj strani glave i to obično oko jednog oka. Bol je probadajuć, oštar i primetan je više tokom dana nego noću.

Pulsirajući bol iza očiju jeste migrena čiji intezitet lagano raste. Ovu vrstu bola prati i osetljivost nekog čula.

SIMPTOMI GLAVOBOLJE

Veoma je lako prepoznati glavobolju. Neprijatna senzacija može biti izražena u bilo kom delu glave. Opisuje se kao pritiskanje, pulsiranje ili probadanje, čije trajanje i intezitet variraju u zavisnosti od uzroka i generalnog zdravstvenog stanja osobe.

Moguće je širenje ka vratu, a retko ka ramenima i kičmi. Teme ili vrat su osetljivi na dodir. Javlja se i neka vrsta osetljivosti čula (npr. na svetlost, mirise ili buku).

RECEPTI ALTERNATIVNE MEDICINE

Ovi recepti su odlični i za odrasle i za decu, jer su bezbedni i ne izazivaju neželjene efekte, a blagotvorno deluju kod svih tipova glavobolja:

1. KOKOSOVA VODA za ublažavanje neprijatne glavobolje

Predstavlja prirodni izvor elektrolita koji utiču na normalno funkcionisanje mišića i nerava, a takođe ublažavaju neprijatne glavobolje. Održava kardiovaskularni sistem zdravim i nivo ukupnog holesterola u krvotoku stabilnim. Sadrži antioksidante koji pomažu organizmu da se izbori protiv negativnog uticaja slobodnih radikala. Prokuvati 1l obične vode, ali bez ključanja. Prohladiti je malo i zajedno sa 250g kokosovog brašna izblendirati. Dobijenu kremastu smesu procedite kroz gustu cediljku. Dobijenu tečnost popiti u toku dana.

2. TIMIJAN

Na bazi ove lekovite biljke i začina pravi se eterično ulje koje se primenjuje za tretiranje svih tipova glavobolje.

Pored toga, ono pomaže i kod gljivičnih infekcija i gubitka kose. 4-5 kapi ulja timijana razblažiti u kašičici rastopljenog kokosovog ulja. Smešu utrljati malo u dlanove da se ugreje pa izmasirati bolne tačke.

3. VELIKI PODBEL-REPUH smanjuje intezitet bolova u glavi kod dece odraslih osoba

Prema sprovedenim istraživanjima, repuh smanjuje intezitet bolova u glavi i kod dece i kod odraslih osoba.

Za to su zaslužna eterična ulja iz sastava ove lekovite biljke. Pored toga, repuh se koristi i za druge tipove muskulatornih bolova, kao i za grčeve, kašalj i zarastanje rana. 200g usitnjenog korena repuha pomešati sa 1l 70-postotnog alkohola. Smešu u staklenoj boci držati na sunčevoj svetlosti 30 dana.

Za to vreme par puta promućkati bocu. Odrasli uzimaju jednu kašičicu dva puta dnevno. Deca jednu kašičicu po potrebi i nakon konsultacije sa pedijatrom.

4. NANA reguliše bolove u glavi

Esencijalna ulja sveže nane regulišu bolove u glavi. Aktivni sastojak mentol pomaže mišićima da se opuste što kao rezultat daje potrebno olakšanje.

Stavite 200ml vode da proključa. Skloniti sud sa strane i staviti u njega 6-7 svežih listića nane. Sačekati 3-4 minute da čaj odstoji, pa ga procediti i dodati malo meda ili par kapi limunovog soka.

Kod dece mlađe od godinu dana izostavite med da bi izbegli rizik od botulizma. Odrasli mogu da piju do 3, a deca do 2 šolje dnevno.

5. MANDARINA za tretiranje glavobolje kod dece i kod odraslih

Eterično ulje na bazi mandarine je bezbedno za tretiranje glavobolje kod dece i kod odraslih starijih od 7 godina.

Smiruje čitav organizam i tako smanjuje tegobe. Podiže raspoloženje i pomaže da lakše zaspite i mirno spavate tokom noći.

Značaj eteričnog ulja mandarine ogleda se i u zaštiti od infektivnih bolesti i negativnog uticaja slobodnih radikala na telo, kao i poboljšanju varenja i cirkulacije. Nakapajte par kapi na kožu vrata i udahnite miris koji isparava.

ISHRANA ZA BORBU PROTIV GLAVOBOLJE

I odrasle osobe i deca mogu ublažiti glavobolje ili ih sprečiti u budućnosti putem pažljivo isplanirane ishrane.

Potrebno je jesti nekoliko manjih porcija hrane dnevno, bez prejedanja i gladovanja. Važno je obezbediti sve nutrijente koji su neophodni organizmu, a da istovremeno ostanete siti.

Stručnjaci preporučuju povećan unos namirnica koje su bogate magnezijumom jer ovaj mineral održava krvni pritisak i šećer u krvi stabilnim. On takođe reguliše funkcije nervnog sistema i mišića, čuva zdravlje kardiovaskularnog sistema i održava strukturu kostiju.

Magnezijum se nalazi u nekim vrstama ribe, semenkama bundeve, maslinovom ulju i tofu siru. Ukoliko je nepohodno, moguće je uzimati suplemente bazirane na magnezijumu, ali samo nakon konsultacije sa lekarom koji prati Vaše zdravstveno stanje.

Koenzim Q10 smanjuje intezitet bolova i sadrže ga piletina, govedina, sardine, pomorandže, avokado i brokoli.

Smanjite uzimanje masne i slane hrane, koja pogoršava glavobolju. Isto tako, ograničite konzumiranje napitaka sa kofeinom i alkohola.

MASAŽA ZA GLAVOBOLJU

Masaža je efektivan i jednostavan način da se rešite glavobolje bez obzira koliko godina imate. Postoji nekoliko metoda koji su zasnovani na pritiskanju određenih tačaka na glavi, ali i drugim delovima tela, da bi se eliminisao osećaj bola.

Stvaranje tog pritiska će makar privremeno zaustaviti čak i intezivne tegobe. ored uspešno tretirane glavobolje, pacijentu masaža pomaže da se lakše izbori protiv stresa i da se psihički oseća bolje.

Evo par načina koji su korisni kada je u pitanju lečenje bolova u glavi kod dece i odraslih:

  • Stavite palčeve na jagodične kosti, što bliže ušima. Blago pritisnite ova područja. Istovremeno, jednim i drugim kažiprstom kružnim pokretima masirajte predeo između spoljašnjih uglova očiju i vrhova ušiju.
  • Palčeve postavite na sredinu temena. Ostale prste rasporediti po temenu kao kada perete kosu. Polako povlačite kožu gore pa dole da bi podstakli cirkulaciju.
  • Deo između malog i domalog prsta blago uštinite pet puta, a zatim ga izmasirajte kružnim pokretima. Tu se nalazi energetska tačka čija stimulacija ublažava glavobolju.
  • Lagano pritisnite kažiprstom zonu između obrva. Vertikalno pomerajte prst gore-dole u dužini oko 3cm u trajanju od 45-60 sekundi.

BIOFIDBEK (BIOFEEDBACK) TEHNIKE

Ovaj metod se vrlo često koristi za tretiranje bolova u predelu glave, a naročito je efektivan kod migrene. Koristi se za utvrđivanje funkcija tela da bi pacijent naučio da ih kontroliše.

Biofidbek uređaj može pokazati tenzije određenih mišića i pratiti kako se one javljaju i menjaju. Na ovaj način, osoba koja trpi bolove može lakše da ih kontroliše i da se izbori protiv njih.

Ovaj uređaj se koristi uglavnom u kliničkim centrima, ali postoji i varijanta za kućnu upotrebu.

Biofidbek pomaže i odraslim osobama, ali i najmlađima da se reše neprijatnih tegoba.

DODATNI SAVETI

– Nemojte zanemariti važnost hidratacije.

Manjak vode u organizmu je jedan od znakova dehidriranja i treba voditi računa o količini koja se unosi na svakodnevnoj bazi. Pijte samo proverenu vodu koja je sveža i filtrirana. Preporučuje se 8-10 čaša dnevno.

– Obezbedite sebi dovoljno sna.

Svako veče lezite da spavate u isto vreme i neka noćni san traje 8 sati. Ukoliko je neophodno, u toku dana dremnite nekih pola sata do sat vremena. Prostorija u kojoj spavate mora biti dobro provetrena, zamračena i tiha.

– Smanjite uticaj stresa na telo.

Što više stresa osoba doživljava, glavobolje su češće i intezivnije. Morate naučiti da ostanete smireni i ne dozvolite stresnim situacijama da naruše Vaše zdravlje. Radite nešto što Vas smiruje, a to može biti omiljeni hobi ili tehnike koje regulišu disanje i opuštaju organizam.

– Smanjite vreme provedeno za računarom i na mobilnom telefonu.

Prolongirana koncentracija i gledanje u intezivno osvetljene ekrane ovih uređaja su neretko okidači za jake i dugotrajne glavobolje. Ukoliko Vaš posao zahteva dugotrajno korišćenje računara ili aplikacija na pametnom telefonom, pravite česte pauze. Odmorite na svakih pola sata tako što ćete uraditi neke vežbe istezanja ili gledati bilo gde sa strane.

– Izbegavajte izlaganje jakoj sunčevoj svetlosti.

Vreme provedeno na jakom suncu tokom toplih letnjih dana može skupo da Vas košta. Toplota i intezivna svetlost dehidriraju organizam i izazivaju simptome poput glavobolje, mučnine i nesvestice. Nosite kapu i naočare za sunce i nanesite kremu sa zaštitnim faktorom.

ZAKLJUČAK

I deca i odrasli mogu na potpuno prirodan način rešiti neprijatnosti koje zadaje glavobolja.

Ukoliko osetite prepoznatljive simptome, nemojte da ih trpite.

Otkrijte šta je njen tačan uzrok i putem regulisane ishrane, prirodnih lekova i promena u životnim navikama.

Ne samo da ćete uspešno tretirati glavobolju, već će biti sprečeno i njeno javljanje u budućnosti.

DeMigra kapsule za prevenciju glavobolje i migrene

DeMigra za prevenciju glavobolje i migrene
Zatvori

DeMigra

960,00 din.

Reference:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5394581/

https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/headaches-kids-parents-can-help/

Prirodno lek za migrenu

Prirodni lek za migrenu

Postoji nekoliko tipova bolova koji se mogu osetiti u predelu glave, a najčešći je svakako migrena.

Osobe sa migrenom neretko ne mogu da funkcionišu normalno, da se skoncentrišu na radne zadatke ili da se opuste pred spavanje uveče.

Često odsustvuju sa posla i ne mogu da učestvuju u aktivnostima koje vole.

Migrena remeti svakodnevni život i ponekad je vrlo teško trpeti simptome koje je prate.

Zato, pacijenti koji je trpe su u stalnoj potrazi za rešenjem koje će što pre ukloniti ovakav zdravstveni problem.

Ne morate trošiti mnogo novca na medikamente koji mogu više pogoršati Vaše stanje nego što će ga ublažiti ili eliminisati.

Dokazano je da mnogi prirodni lekovi uspešno tretiraju migrenu i ublažavaju prateće simptome.

Odlikuje ih brzo delovanje, dostupnost i odsustvo neželjenih efekata.

ŠTA JE MIGRENA?

Migrena je neurološko stanje koje se prepoznaje po specifičnim bolovima u glavi i vratu.

Može se opisati kao ekstreman i teško podnošljiv oblik glavobolje praćen brojnim simptomima.

Tri od četiri pacijenta sa migrenom su žene, što pokazuje da su one mnogo češće ugrožene od muškaraca kada su u pitanju tegobe vezane za migrenu.

Najčešći pokretači ovakvog stanja jesu loša ishrana, često izlaganje stresnim situacijama i dehidriranje organizma.

Migrenu može izazvati i poremećen san, a čak i visok vazdušni pritisak je jedan od mogućih uzročnika.

Menstrualno krvarenje može pratiti migrena, kao i prekomeran unos alkohola.

Ukoliko uspešno detektujete tačan uzrok migrene, lakše ćete je izlečiti i sprečiti u budućnosti.

KAKO PREPOZNATI MIGRENU?

Prvi i osnovni znak migrene jeste bol čije trajanje i intezitet variraju.

Bolovi se mogu locirati u predelu glave i zadnjeg dela vrata, uglavnom samo na jednoj strani.

Pacijenti sa migrenom se često žale zbog prisustva osetljivosti na svetlo i buku, kao i osećaj mučnine.

Primetna je ukočenost u šakama i stopalima.

Mučninu ponekad može pratiti povraćanje.

Osoba sa migrenom ne može normalno da obavlja svakodnevne radne zadatke jer su simptomi često vrlo izraženi i samim tim neprijatni.

RECEPTI ALTERNATIVNE MEDICINE ZA MIGRENU

1. Lavanda za tretman migrene

Za tretiranje akutne ili hronične migrene, lavanda se najčešće koristi u formi eteričnog ulja čiji miris uspešno eliminiše neugodne tegobe.

Slatkasti, specifičan miris deluje umirujuće i pruža brzo olakšanje pacijentima sa migrenom direktnim uticajem na nervni sistem.

Korišćenje ulja lavande poboljšava i kvalitet sna i rešava problem nesanice.

Kašičicu ulja na bazi lavande pomešajte sa kafenom kašičicom eteričnog ulja mente i dobijeno sredstvo nanesite na čelo i zadnji deo vrata.

Pustite da koža upije smešu, a ispiranje nije neophodno.

2. Jabukovo sirće i njegovi aktivni sastojci doprinose tretiranju migrene

Ova vrsta sirćeta je popularan prirodni lek koji se koristi u različite svrhe, a između ostalog njegovi aktivni sastojci doprinose tretiranju migrene bez obzira na uzrok koji je pokreće.

Efekat koji proizvodi je sličan medikamentima koji su namenjeni za brzo otklanjanje bolova.

Ima i preventivno dejstvo zbog prisustva kalijuma.

Tri kašike organskog jabukovog sirćeta razblažite u čaši mlake vode.

Dodajte kašiku meda, promešajte i popijte svako jutro pola sata pre doručka.

Inhaliranje mirisa jabukovog sirćeta takođe pomaže.

3. Ruzmarin pruža olakšanje od simptoma migrene

Osim što pruža olakšanje od simptoma migrene, ruzmarin sprečava i komplikovanje ovakve glavobolje.

Efektivno uklanja bol bilo kog inteziteta.

Vraća energiju i pomaže telu da se oporavi od hroničnog umora.

Poboljšava koncentraciju i memoriju.

Uspešno reguliše krvni pritisak i ne dozvoljava stresu da negativno utiče na organizam.

Pipremite čaj od ruzmarina tako što ćete 200ml vruće i prethodno proključale vode pomešati sa kašičicom sušene biljke.

Ostavite napitak da odstoji deset minuta, a zatim ga procedite i popijte. Uzimati 1-2 puta dnevno.

4. Valerijana se koristi za tretiranje migrene

Za tretiranje migrene se koristi koren biljke od koje se mogu napraviti čaj, tinktura i kapi.

Komponente koje se nalaze u valerijani deluju poput sedativa i opuštaju čitav organizam.

To dejstvo utiče i na napete krvne sudove i mišiće i pruža potrebno olakšanje.

Osim toga, valerijana pomaže kod iscrpljenosti, stomačnih problema i posledica nastalih zbog psihološkog stresa.

Nakapati 20 kapi na bazi valerijane na kocku šećera.

Uzimati ovaj lek tri puta na dan naredne dve nedelje.

Kapi valerijane možete nabaviti u prodavnicama zdrave hrane i apotekama.

5. Laneno seme za migrenu

Omega-3 masne kiseline iz semenki lana ublažavaju postojeće upalne procese u telu i smanjuju intezitet bolova koji prate migrenu.

Ovi korisni lipidi takođe poboljšavaju moždane funkcije i smanjuju rizik od razvoja kardiovaskularnih oboljenja.

Kašičicu samlevenih semenki lana pomešajte sa jednom bananom, dve narandže, 250ml kokosovog mleka i 2 šolje svežih seckanih listova kelja.

U blenderu sve izmiksujte i pijte dobijeni napitak svaki put kada osetite tegobe.

6. Limun za tretman migrene

Plod limuna je prava riznica vitamina i prirodni lek protiv mnogih zdravstvenih poremećaja kao što je migrena.

Bolove u glavi ublažava i sam miris limuna, a takođe sprečava i negativno delovanje stresa na organizam.

Pomešati sok isceđen iz dva veća limuna zajedno sa manjom količinom kore ovog citrusnog voća.

Dodati dve kašičice himalajske kristalne soli.

Nabavite so koja u sebi ima što više magnezijuma, minerala koji će u velikoj meri pojačati dejstvo limuna.

Dodati 200ml vode, promešati i popiti.

7. Đumbir momentalno deluje kada je u pitanju migrena

Koren đumbira odlikuje momentalno delovanje kada je u pitanju migrena.

Uspešno deluje i kod hroničnih glavobolja koje imaju tendenciju čestog ponavljanja.

Predstavlja ekonomično i svima dostupno sredstvo, a neželjeni efekti su prava retkost.

Đumbir se takođe bori protiv mučnine i sprečava povraćanje kod pacijenata sa migrenom.

Kafenu kašičicu đumbira u prahu sipajte u 250ml ključale vode.

Kada se tečnost ohladi, dodati sok od pola limuna i piti 3-4 puta dnevno.

HIDRATACIJA KAO DEO TERAPIJE

Dehidrirani organizam može nagovestiti nedostatak tečnosti putem migrene.

Osim simptoma koje sa sobom nosi migrena, dehidrirano telo mogu nagovestiti znaci poput izbacivanja male količine tamnog urina, hladne kože i grčeva u mišićima.

Redovan unos čiste i filtrirane vode smanjuje intezitet i trajanje glavobolje i drugih pratećih tegoba.

Ukoliko ste doživeli napad migrene zbog nedostatka tečnosti, pijte vodu u malim gutljajima.

Uvek sa sobom nosite flašicu vode gde god da krenete.

REGULACIJA ISHRANE

Važno je iz jelovnika izbaciti hranu koja može biti okidač za migrenu ili pogoršati postojeće tegobe.

Na listi su namirnice pune nitrata, odnosno mesne prerađevine poput salame, viršli, kobasica i šunke.

Ovde se ubrajaju i suvo voće, mahunarke, mlečni proizvodi koji sadrže bakterijske kulture (jogurt, pavlaka), sirevi koji u svom sastavu imaju komponentu tiramin (feta, čedar, parmezan), čokolada i crno vino.

Jedite manje obroke i ne preskačite ih.

Posebno je opasno preskočiti doručak.

Određeni suplementi mogu pomoći pri tretiranju migrene kao što su magnezijum, riboflavin i koenzim Q10.

Njih nemojte uzimati samostalno, već se pre svega konsultujte sa lekarom koji je upoznat sa Vašim zdravstvenim stanjem i redovno ga prati.

PROVERENE METODE ZA TRETIRANJE MIGRENE

  • AKUPUNKTURA: Ubadanje finih igala u tačno određene tačke na telu je jedan od starih i proverenih načina za tretiranje svih vrsta bolova, uključujući i migrenu. Osim što doprinosi lečenju, akupunktura služi i kao svojevrsna prevencija. Za osobe koje često imaju problem sa migrenom se preporučuju ovakvi tretmani pet puta nedeljno.
  • AKUPRESURA: Tretman akupresure je zasnovan na stimulaciji osetljivih tačaka na telu nežnim pritiskanjem prstima. Ovo je forma masaže koja eliminiše simptome migrene nalik bolovima i mučnini. Pomaže i kod hroničnih oblika migrene.
  • JOGA: Bićete fizički aktivni i istovremeno izboriti se sa migrenom ukoliko počnete da pohađate časove joge. Naučićete da relaksirate čitavo telo što će rezultirati u iščezavanju postojećih tegoba. Učestalost i intezitet migrena će naglo opasti.
  • BIOFIDBEK: Ovo je neinvazivna tehnika relaksacije pomoću koje se možete uspešno osloboditi migrene. Korisna je jer pomaže korisnicima da se izbore protiv procesa u telu koji se događaju van naše volje. Olakšaće borbu protiv stresnih situacija i pozitivno uticati na opuštanje mišića i krvnih sudova.
  • ZVUČNA TERAPIJA: Neki zvuci i određeni tipovi muzike u kombinaciji, prema novijim istraživanjima, utiču na ubrzano lečenje migrene. Ispitivanje je urađeno na osobama koje pate od hroničnih glavobolja i konačni rezultati su se pokazali kao vrlo efektni. Lagani instrumental kombinovan sa white noise zvukom (bela buka ili beli šum).

DODATNA POMOĆ

  • Kafa je mač sa dve oštrice – može i tretirati i pogoršati simptome migrene.

Da bi iskoristili njenu pozitivnu stranu ne unosite više od dve šoljice dnevno. Protok krvi će se pojačati i ublažiće se bol.

  • Svako veče lezite u krevet u isto vreme i ujutru takođe ustanite u tačno određenom periodu.

I previše i premalo sna može uticati na pojavu migrene. Preporuka je 7-9 sati sna u tihoj i zamračenoj sobi.

  • Isprobajte hladne ili tople obloge.

Na bolno mesto stavite pamučnu krpu u koju ste umotali par kockica leda da bi se oslobodili bola. Sa druge strane, zagrejan peškirić će opustiti napete mišiće i pokrenuti cirkulaciju.

  • Izbegavajte jake mirise.

Osetljivost čula prati migrenu, tako da se tokom terapije preporučuje da se klonite vrlo jakih i specifičnih mirisa koji se proizvode isparenjem parfema, benzina i kućnih hemikalija. Izlaganje ovim isparenjima produžava napade migrene i čini ih manje podnošljivim.

ZAKLJUČAK

Ako osetite da Vas muči migrena, iskusićete simptome koji Vam mogu otežati i rad i odmor.

Nemojte odmah tražiti i kupovati medikamente, već isprobajte proverene prirodne lekove koji su pristupačni i mogu Vam pružiti momentalno olakšanje.

Takođe, oni mogu delovati i preventivno i sprečiti pojavu novih slučajeva migrene.

Nije svaki slučaj isti, tako da testiranje nekoliko prirodnih terapija može dovesti do željenih ciljeva, a to su ozdravljenje i prevencija.

DeMigra kapsule za prevenciju glavobolje i migrene

DeMigra za prevenciju glavobolje i migrene
Zatvori

DeMigra

960,00 din.

Reference:

https://www.healthline.com/health/natural-ways-to-reduce-migraines#1

https://blog.daveasprey.com/natural-migraine-remedies

Lecenje glavobolje prirodnim putem

Lečenje glavobolje prirodnim putem

Svako od nas se više puta suočavao sa bolovima u glavi različitog inteziteta.

Prema statističkim podacima, 9 od 10 odraslih osoba je tokom života imalo probleme sa glavoboljom.

Uzroci ovog neprijatnog osećaja su raznovrsni, a uzimanje medikamenata da bi tegobe iščezle nije uvek najbolje rešenje.

Naprotiv, često korišćenje aspirina ili ibuprofena može samo još više pojačati postojeće simptome.

Glavobolje postaju frekventnije i javlja se rezistencija na uzete medikamente nakon određenog vremena, što svakako nije krajnji efekat koji pacijent želi da postigne.

Upravo zato, priroda nudi mnogo delotvornija i bezbednija rešenja za glavobolju koja sa sobom ne nose nikakve potencijalne neželjene efekte, već samo olakšanje u svakom smislu te reči.

I kod ređih i kod češćih slučajeva glavobolje, primenom alternativne medicine ćete se osećati mnogo bolje i komfornije.

ŠTA JE GLAVOBOLJA I KAKO JE MOŽETE PREPOZNATI?

Bolovi koji se najčešće javljaju kod čoveka, bez obzira na pol, uzrast i generalno zdravstveno stanje, jesu oni koji se lociraju u predelu glave.

Glavobolja se odražava kao privremena i prolazna pojava ili znak koji ukazuje na postojeću infekciju u telu ili bolest.

Ovaj osećaj potiče od receptora unutar krvnih sudova u mozgu i meningama tj. membranama kojima je mozak obavijen i imaju zaštitnu ulogu.

Dolazi do tenzije u bilo kom delu glave koja se može širiti ka vratu, ramenima i leđima.

Najčešće, glavobolja se javlja kao posledica fizičkog ili psihičkog stresa.

Ukoliko su Vaši sinusi otečeni ili začepljeni, kao prateći simptom može se osetiti glavobolja.

Preskakanje obroka, manjak fizičke aktivnosti i dehidriranje organizma takođe vode do bolova u glavi.

ALTERNATIVNA MEDICINA ZA TRETIRANJE GLAVOBOLJE

1. Lavanda za tretman glavobolje

Eterično ulje na bazi lavande uglavnom se koristi kod tretiranja negativnih efekata hroničnog stresa i opuštanja tela zbog vrlo karakterističnog umirujućeg efekta. Taj efekat je veoma koristan i kod rešavanja problema sa glavoboljom, bez obzira na njen uzrok. Samo udisanje prepoznatljivog mirisa uspešno ublažava akutne oblike glavobolje.

1-2 kapi eteričnog ulja lavande razredite u 10 kapi ulja jojobe ili masline. Naneti smešu na površinski sloj kože i pustite da se lagano upije dok udišete njen miris.

2. Bosiljak je prirodno sredstvo za tretiranje glavobolje

Svež ili osušen bosiljak nije samo poznata začinska biljka, već i prirodno sredstvo za tretiranje glavobolje. Oslobodiće Vas nesnosnog bola i pulsiranja u ugroženoj zoni i takođe pokrenuti proces opuštanja napetih mišića. Bosiljak se često preporučuje za glavobolje koje su uzrokovane upalom sinusa.

U 400ml vode dodati nekoliko svežih ili osušenih listova bosiljka. Stavite vodu da provri pa je skloniti sa strane. Nagnite se nad sud, pokrijte glavu peškirom i inhalirajte isparenje oko 10-15 minuta. Pazite da se tokom udisanja pare ne opečete.

3. Repuh uspešno uklanja bolove u glavi

Deluje protivupalno, a takođe uspešno uklanja i bolove u glavi, vratu i ramenima. Sjajno je i preventivno sredstvo i terapija koja uključuje korišćenje korena ove biljke može sprečiti nove glavobolje u budućnosti.

Pomešati 50g korena repuha i 50 cveta vratića. Kašičicu dobijene biljne smeše prelijte sa 250ml vrele vode koja je prethodno proključala. Piti najviše dve šolje čaja dnevno, a terapija ne sme da traje duže od dve nedelje.

4. Kamilica eliminiše sve simptome vezane za glavobolju

Umirujuće i opuštajuće delovanje kamilice može itekako da eliminiše sve simptome vezane za glavobolju. Deluje kao potpuno prirodni sedativ. Možete piti čaj od ove biljke ili je koristiti topikalno na tačkama koje su izvori bola, a oba načina su jednako efektna.

Kesicu čaja od kamilice držite 2-3 minute u vreloj vodi da bi se oslobodili aktivni sastojci. Nanesite kesicu na bolnu tačku i držite je dok se ne osuši. Po potrebi uzeti novu kesicu i ponoviti postupak.

5. Đumbir ublažavaju simptome glavobolje

Koren đumbira pruža momentalno olakšanje kada su u pitanju glavobolje. Supstance koje se nalaze u njemu svojim delovanjem ublažavaju simptome ovakvih bolova. Među njima je gingerol, poznat po svom antiinflamatornom dejstvu i sposobnosti eliminacije bilo kakvog osećaja bola. Koristite svež koren đumbira ili đumbir u prahu i štagod odaberete nećete pogrešiti jer oba oblika pružaju olakšanje.

Pola kašičice đumbira u prahu sipati u čašu mlake vode i dodati kašičicu sirovog meda. Sve dobro promešati i popiti dobijen lek.

6. Cimet rešava probleme glavobolje

Da bi rešili problem glavobolje, iskoristite lekovito dejstvo cimeta. Osim što će Vam ovaj začin pomoći da se velikom brzinom rešite glavobolje, takođe će regulisati cirkulaciju, a sa njom i nivo holesterola i šećera u krvi. U cimetu ćete naći i potrebne količine vlakana, kao i minerala nalik gvožđu i kalicijumu.

Nekoliko štapića cimeta sameljite u fin prah. Dodati malo vode da bi napravili gustu pastu. Naneti dobijeno sredstvo na čelo, potiljak i vrat. Lezite i sačekajte 30 minuta pa isperite pastu.

7. Timijan za glavobolju

Pruža olakšanje kod glavobolja, smanjuje tenziju mišića i umiruje nervni sistem. Predstavlja jedan od začina sa najvećom koncentracijom antioksidanata. Koristite svež timijan ukoliko je to moguće. Možete ga gajiti u saksiji, u svom domu i po potrebi ga koristiti .

Dve grančice timijana sa što više listova preliti sa 400ml vrele vode. Procediti nakon 15 minuta stajanja i dodati dve kašičice meda i ceđeni sok od pola limuna. Popiti dobijen napitak u dva puta.

NEMOJTE ZANEMARITI VAŽNOST ISHRANE

Ono što unosimo u organizam putem ishrane, kao i raspored obroka u toku dana je vrlo bitno za tretiranje glavobolja i njihovu prevenciju.

Tri glavna jela i dve zdrave užine će rešiti problem nesnosnih tegoba i takođe omogućiti telu da redovno dobija neophodnu enegiju i hranljive materije.

Zahteva se konzumiranje namirnica koje su bogate važnim vitaminima i mineralima.

Izvori magnezijuma, kao što je avokado, opuštaju napete mišiće i normalizuju protok krvi kroz čitavo telo.

Vitamin B2 se može naći u ribljem mesu, nekim tvrdim sirevima i susamovom ulju, a njegova važnost se ogleda u prevenciji glavobolje.

Bareni krompir i banane su prave riznice kalijuma, minerala koji u većim količinama takođe deluje olakšavajuće u slučaju nesnosnih bolova u predelu glave.

REDOVAN SAN JE OD VELIKOG ZNAČAJA

Osam sati dnevno koje treba izdvojiti za noćni san, kao i pola sata do sat dnevnog odmora, važno je poštovati da bi se glavobolja izlečila i sprečila u budućnosti.

Kao što manjak spavanja može uticati na pojavu bolova u glavi, isto tako i višak može imati svoj negativan uticaj na ovu vrlo osetljivu zonu.

Držite se preporuke koju velika većina lekara daje i ne odstupajte od nje.

Ležite u krevet u tačno određeno vreme i svako jutro se probudite nakon 8 sati odmora i mirnog sna.

Da bi izbegli nepotrebno buđenje tokom noći i da bi se organizam što više relaksirao, važno je da sva svetla budu ugašena, da jedete najkasnije dva sata pre odlaska u krevet i da izbegavate uspavljivanje uz televizor i mobilni telefon.

Prostorija mora biti provetrena, dobro zamračena i tiha.

MASAŽA ZA UBLAŽAVANJE SIMPTOMA GLAVOBOLJE

Nežni pokreti će umanjiti ili u potpunosti otkloniti sve postojeće tegobe koje su karakteristične za bolove u predelu glave.

Oslobodićete se neprijatnog pritiska i pulsiranja i poboljšati cirkulaciju.

Lagano pritiskajte tačke bola uz pomoć kažiprsta ili palca.

Kružnim i sporim pokretima se može masirati područje oko slepoočnica.

Postoji i metod koji podrazumeva masiranje zadnjeg dela vrata uz pomoć dve teniske loptice koje ćete staviti u čarapu.

Lezite na tvrdu podlogu kao što je pod i lopticama pritiskajte i blago trljajte deo gde se spajaju glava i vrat.

DODATNA POMOĆ

  • Hidratacija nikako ne treba da bude zanemarena.

Ovde se misli na redovan unos čiste, filtrirane vode koja će ublažiti simptome i istovremeno podsticati detoksikaciju organizma. 8-10 čaša dnevno je optimalna količina koju je poželjno uzeti svakoga dana.

  • Kofein je dozvoljen, ali samo u kontrolisanih količina.

Jedna ili dve šoljice crne kafe dnevno čak i pomaže u borbi protiv glavobolje tako što drastično smanjuje intezitet bolova. Veće doze dovode do kontraefekta.

  • Fizička aktivnost će takođe rešiti probleme sa glavoboljom.

Vežbanjem se oslobađaju endorfini, koji predstavljaju potpuno prirodna sredstva za uklanjanje bolova. Svakodnevno aktiviranje organizma kroz plivanje, biciklizam ili makar šetnju učiniće da potpuno zaboravite na medikamente i da oporavak protekne brzo i prirodno.

  • Isprobajte akupunkturu da bi tretirali glavobolju.

Ovaj metod podrazumeva ubadanje finih igala u tačke na telu da bi se pojačao protok energije i stimulisala pravilna cirkulacija krvi kroz čitav organizam. Primena akupunkture dokazano ublažava učestalost i jačinu glavobolja.

  • Ne dozvolite da stres dodatno ugrožava Vaše zdravlje.

Ukoliko je Vaš organizam konstantno pod tenzijom, to se loše može odraziti na bolove koje često osećate u predelu glave. Primenite vežbe dubokog disanja i opuštanja tela koje mogu biti veoma korisne.

KADA SE TREBA HITNO OBRATITI LEKARU?

Postoje situacije koje čine glavobolju ozbiljnom i zahtevaju pregled i reakciju stručnog medicinskog osoblja.

Kontaktirajte Vašeg lekara ili službu za pružanje hitne medicinske pomoći ako primetite neku neobičnu pojavu ili simptom koji mogu biti signali za moguću komplikaciju.

Na primer, glavobolja praćena vrlo visokom temperaturom, slabošću tela ili nesvesticom se ne tretira u kućim uslovima, već zahteva praćenje stručnog lica i odgovarajuću terapiju.

ZAKLJUČAK

Alternativnom medicinom moguće je uspešno tretirati glavobolju i sprečiti je u budućnosti.

Ako znate uzrok bolova u glavi i šta ih dodatno pojačava, čitava procedura će proteći mnogo lakše i brže.

Konačno ćete doći do olakšanja koje Vam je neophodno, bez bojazni da ćete dodatno ugroziti svoje zdravlje i izazvati komplikacije.

Jednostavni recepti, saveti i metode u kombinaciji će pomoći da se zauvek rešite glavobolje.

DeMigra kapsule za prevenciju glavobolje i migrene

DeMigra za prevenciju glavobolje i migrene
Zatvori

DeMigra

960,00 din.

Reference:

https://www.webmd.com/migraines-headaches/nontraditional-headache-treatments#1

https://www.healthline.com/nutrition/headache-remedies

Šta je migrena i kako je ublažiti?

Šta je migrena i kako je ublažiti?

Migrena može izazvati ozbiljan bol ili pulsiranje, obično na jednoj strani glave. Često je praćena mučninom, povraćanjem i ekstremnom osetljivošću na svetlost i zvuk.

Napadi migrene mogu izazvati značajan bol u trajanju od nekoliko sati i mogu biti toliko ozbiljni da bol onemogućava svakodnevne aktivnosti.

Pojavljuje se češće kod žena (75%, približno) i može uticati na sposobnost osobe prilikom obavljanja svakodnevnih aktivnosti.

Ćelije mozga funkcionišu tako što šalju signal jedne drugima, a kada migrena počne, talas električne aktivnosti se širi preko površine mozga i potiskuje njegovu normalnu električnu aktivnost. Zatim sledi reakcija nerva koji kontroliše bol u glavi i licu, šalje signale i izaziva jak bol.

Uzroci migrene

Nisu do kraja razjašnjeni ali se smatra da mogu nastati  kao posledica  promena u moždanom sistemu i njegovim interakcijama sa trigeminalnim nervom.

Hormonski disbalans – uključujući serotonin koji pomaže u regulisanju bolova u nervnom sistemu – takođe može biti jedan od uzroka. Naučnici još uvek proučavaju ulogu serotonina kod migrene, a nivo serotonina opada tokom migrenskih napada. Ova činjenica može uticati na trigeminalni nerv da oslobađa supstance koje se nazivaju neuropeptidi, koji putuju do spoljašnjeg pokrivača mozga što dovodi do nastanka migrenoznog bola.

Faktori – koji mogu biti okidači za pokretanje migrene su različiti i tu spadaju: aditivi iz hrane, hormonski disbalans, stres, lekovi, nesanica, alkoholna pića,…

Upozoravajući simptomi poznati kao aura mogu se javiti pre ili za vreme trajanja glavobolje. To mogu biti blicevi svetlosti, mrtvih tačaka ili kočenja na jednoj strani lica.

Simptomi migrene često počinju u detinjstvu, adolescenciji ili ranom odraslom dobu.

Faze migrene

Migrena ima određene faze: prodromalni period, auru, glavobolja i postdromalni period.

Prodromi obično počinju 1-2 dana pre migrene i tada se mogu primetiti suptilne promene koje upozoravaju na predstojeću migrenu:

  • promene raspoloženja od depresije do euforije
  • kočenje vrata
  • povećana žeđ
  • učestalo mokrenje
  • učestalo zevanje.

Aura se javlja pre ili tokom migrene.

Većina ljudi doživljava migrene bez aure. Ovi znaci se ne javljaju kod svih pacijenata, ali oko 25% pacijenata sa migrenom može da ima ovu fazu koju prate simptomi:

  • Vizuelni poremećaji, kao što su : bljesak svetlosti, talasasti vid
  • Slabost mišića

Svaki od ovih simptoma obično počinje postepeno, nastaje tokom nekoliko minuta i traje od 20 do 60 minuta.

Migrena obično traje od četiri do 72 sata ukoliko se ne leči. Učestalost javljanja glavobolja varira od osobe do osobe.

Tokom napada migrene može biti prisutan:

  • Bol sa jedne strane ili sa obe strane glave,
  • Osetljivost na svetlost, zvuke, a ponekad i mirise i dodire,
  • Mučnina i povraćanje,
  • Zamagljen vid.

Postdrom

Poslednja faza, poznata kao postdrom se javlja nakon napada migrene i  uključuje osećaj umora i iscrpljenosti.

Tokom 24 sata može se javiti : konfuzija, vrtoglavica, slabost.

Komplikacije prouzrokovane migrenom mogu biti :

  • Status migrenosus,
  • Perzistentna aura bez infarkta,
  • Migrenski infarkt,
  • Epileptični napad provociran migrenskom aurom.

Lečenje migrene

Lekovi mogu pomoći da se spreči nastanak nekih migrena i da ih učine manje bolnim. Neophodno je konsultovati se sa svojim doktorom koji će odrediti način lečenja migrene. Pravilan izbor lekova, u kombinaciji sa lekovima za samopomoć i promene u načinu života, mogu biti od velike pomoći.

Od medikamenata se koriste triptani, ergot preparati, nesteroidni analgetici, antiemetici, kortikosteroidi za parenteralnu primenu i antiedematozni rastvori.

Za ublažavanje simptoma migrene od pomoći mogu biti: akupuntura, biljni čajevi i aromaterapije.

Takođe, mogu pomoći sledeći LV Pharm proizvodi:

LV Pharm rešenje za prevenciju glavobolje i migrene

DeMigra za prevenciju glavobolje i migrene
Zatvori

DeMigra

960,00 din.