Migrena može izazvati ozbiljan bol ili pulsiranje, obično na jednoj strani glave. Često je praćena mučninom, povraćanjem i ekstremnom osetljivošću na svetlost i zvuk.
Napadi migrene mogu izazvati značajan bol u trajanju od nekoliko sati i mogu biti toliko ozbiljni da bol onemogućava svakodnevne aktivnosti.
Pojavljuje se češće kod žena (75%, približno) i može uticati na sposobnost osobe prilikom obavljanja svakodnevnih aktivnosti.
Ćelije mozga funkcionišu tako što šalju signal jedne drugima, a kada migrena počne, talas električne aktivnosti se širi preko površine mozga i potiskuje njegovu normalnu električnu aktivnost. Zatim sledi reakcija nerva koji kontroliše bol u glavi i licu, šalje signale i izaziva jak bol.
Uzroci migrene
Nisu do kraja razjašnjeni ali se smatra da mogu nastati kao posledica promena u moždanom sistemu i njegovim interakcijama sa trigeminalnim nervom.
Hormonski disbalans – uključujući serotonin koji pomaže u regulisanju bolova u nervnom sistemu – takođe može biti jedan od uzroka. Naučnici još uvek proučavaju ulogu serotonina kod migrene, a nivo serotonina opada tokom migrenskih napada. Ova činjenica može uticati na trigeminalni nerv da oslobađa supstance koje se nazivaju neuropeptidi, koji putuju do spoljašnjeg pokrivača mozga što dovodi do nastanka migrenoznog bola.
Faktori – koji mogu biti okidači za pokretanje migrene su različiti i tu spadaju: aditivi iz hrane, hormonski disbalans, stres, lekovi, nesanica, alkoholna pića,…
Upozoravajući simptomi poznati kao aura mogu se javiti pre ili za vreme trajanja glavobolje. To mogu biti blicevi svetlosti, mrtvih tačaka ili kočenja na jednoj strani lica.
Simptomi migrene često počinju u detinjstvu, adolescenciji ili ranom odraslom dobu.
Faze migrene
Migrena ima određene faze: prodromalni period, auru, glavobolja i postdromalni period.
Prodromi obično počinju 1-2 dana pre migrene i tada se mogu primetiti suptilne promene koje upozoravaju na predstojeću migrenu:
- promene raspoloženja od depresije do euforije
- kočenje vrata
- povećana žeđ
- učestalo mokrenje
- učestalo zevanje.
Aura se javlja pre ili tokom migrene.
Većina ljudi doživljava migrene bez aure. Ovi znaci se ne javljaju kod svih pacijenata, ali oko 25% pacijenata sa migrenom može da ima ovu fazu koju prate simptomi:
- Vizuelni poremećaji, kao što su : bljesak svetlosti, talasasti vid
- Slabost mišića
Svaki od ovih simptoma obično počinje postepeno, nastaje tokom nekoliko minuta i traje od 20 do 60 minuta.
Migrena obično traje od četiri do 72 sata ukoliko se ne leči. Učestalost javljanja glavobolja varira od osobe do osobe.
Tokom napada migrene može biti prisutan:
- Bol sa jedne strane ili sa obe strane glave,
- Osetljivost na svetlost, zvuke, a ponekad i mirise i dodire,
- Mučnina i povraćanje,
- Zamagljen vid.
Postdrom
Poslednja faza, poznata kao postdrom se javlja nakon napada migrene i uključuje osećaj umora i iscrpljenosti.
Tokom 24 sata može se javiti : konfuzija, vrtoglavica, slabost.
Komplikacije prouzrokovane migrenom mogu biti :
- Status migrenosus,
- Perzistentna aura bez infarkta,
- Migrenski infarkt,
- Epileptični napad provociran migrenskom aurom.
Lečenje migrene
Lekovi mogu pomoći da se spreči nastanak nekih migrena i da ih učine manje bolnim. Neophodno je konsultovati se sa svojim doktorom koji će odrediti način lečenja migrene. Pravilan izbor lekova, u kombinaciji sa lekovima za samopomoć i promene u načinu života, mogu biti od velike pomoći.
Od medikamenata se koriste triptani, ergot preparati, nesteroidni analgetici, antiemetici, kortikosteroidi za parenteralnu primenu i antiedematozni rastvori.
Za ublažavanje simptoma migrene od pomoći mogu biti: akupuntura, biljni čajevi i aromaterapije.
Takođe, mogu pomoći sledeći LV Pharm proizvodi:
Masaze mogu biti od velike pomoci, pa bih to prilicno preporucio. S tim da imajte u vidu to da je tipova masaza dosta, i potrebno je da pronadjete onu koja vama godi.